Search billions of records on Ancestry.com



Apprenticeship

Parishes

SCARCLIFFE Apprenticeship
A1 William SEARSTON to Edward MARSHALL 1711
A2 Wm SMITH to Francis SPRAY 1724
A3 Mary GODLEY to Robert FRITH 1728/9
A4 Hannah ----------- to Francis BOOUSKILL 1733
A5 Samuel MELLORS to James HANDLEY 1734/5
A6 Ann BRIDGEFORD to Benjamin BEELEY 1757
A7 Elizabeth WEBSTER to Ann KIRK Palterton 1768
A8 Joseph RENSHAW to Tho WARD taylor 1772
A9 Ann BOWNES to James WALKER 1777
A10 Ann SALMON to George WILD 1782
A11 Daniel BRADLEY to Edmund BEELEY 1782
A12 George GRUNDY to Thomas STEEL farmer 1782
A13 Elizabeth CALOW to John VICARS farmer 1782
A14 James CALOW to George HILL farmer 1782
A15 John SALMON to Robert GREEN farmer 1782
A16 Margaret SALMON to John GOODLAD farmer 1788
A17 John JOHNSON to John COOP farmer and miller 1788
 
SHARDLOW Apprenticeship
1 Thomas RATCLIFFE   to Thomas CARVER Gotham,Notts 1796
2 Joseph BATES to Charles COLLIDGE Belper 1802
3 Zacharias SQUIRE to Francis THOMPSON Long Whatton, Leics.  1802
4 Joseph JOHNSON illeg son of Ann JOHNSON now Ann CLARK of Wiln and Shardlow to William HAVILL Loughborough Leics. 1805
5 Samuel BEESTON son of William and Mary BEESTON to Philip REDFERN Derby St Werburgh  1807
The above are the actual indentures.
6 Joseph JOHNSON 10 son of Ann to William HAVELL Loughborough 1805
7 Samuel BEESTON son of Mary to Philip REDFERN Derby St Werburgh 1807
8 Samuel STONE son of Ann to John ELLIS of  Arnold Notts 1808
9 James BEESTON son of William and Mary BEESTON to Philip RADFORD Derby St Werburgh 1808
10 William CLIFFORD son of Benjamin CLIFFORD of Loughborough Leics to Richard BALL Sheepshead Leics 1808
11 Thomas BIRKIN son of Robert and Ann BIRKIN of Shardlow to Thomas BANCROFT Castle Donington Leics 1809
the above (6-11) are entries in the Apprenticeship Register.

SHELDON Apprenticeship
George BROCKLEHURST 16, son of George BROCKLEHURST of Sheldon, stonemason to Ephraim BROCKLEHURST shoemaker of Manchester, Lancs. 1888 V100a2/20
Frank NAYLOR Sheldon 16, with consent of father Thomas NAYLOR Litton Mill to William NAYLOR of Chapel en le Frith, pork butcher. 1889 V100a2/22
 
SHIRLAND Apprenticeship
A1 Alice FOSTARD to Robert NEWTON 1700
A2 James STRUTT to Thomas MOORE 1700
A3 Deborah STRUTT to John LUDLAM 1700
A4 Susanna STRUTT to Samll GOODWIN 1700
A5 Edward FOSTER to Edward HASLAM Shirland 1700
A6 Mary HEATH to Simon GREEN of Higham 1703
A7 Isaiah WAINWRIGHT? to John BUXTON Brackenfield 1721
A8 Francis BESTALL to Saml SMITH Shirland 1724
A9 Geo BESTALL to Wm HUNT 1724
A10 Elizabeth MARSH to Tho BAINBRIDGE Higham miller 1725
A11 John FELL to Geo HERNSHAW 1728
A12 Marshellous FELL to Richard DEGG Shirland 1729 (Marcellus)
A13 Edward LEE to James LAVERACK Shirland 1729
A14 Tho CUPIT to Saml OLDHAM 1734
15 Sarah HAWKSLEY to Joshua BOWN 1736
16 Hannah WAGSTAFFE to James GREEN 1737/8
17 Mary WAGSTAFFE to Edward PARKES 1737/8
18 Thomas DUNN to Thomas SIDDALL husbandry 1741/2
19 Mary MARSHALL to Geo MELLORS 1741/2
20 Alice GODBER to John SMITH 1741
21 Joseph HURT to Samuel MARSHALL 1741
22 Joshua MEYNILL to John MEYNILL 1741
23 James STOPPARD to Tho FRISSBEY of ye Delves 1741
24 John STOPPARD to Wm BOWER 1741
25 Sarah WAGSTAFF to Obadiah BOOT 1741
26 John MARSHALL to James MILLWARD of ye Parke, 1748
27 Marina TOMLINSON to Rich PARSON Park Mill, Shirland 1748
28 Emmanuell DUFFIELD to John KIRK 1759
29 Robert FROST to Wm HOPKINSON Toadhole Furneace 1758
30 Ann MAY to Tho GREAVES 1758
31 Ann HURT to Samuel OLDHAM housewifery 1763
32 Elizb. GOODALL to Daniel ROPER Toadhole Furnace 1767
33 Elizb. GREAVES to John HUNT housewifery 1767
34 Sarah SLATER to Wm HUNT snr Toadhole Furnace 1768
35 Wm SMITHURST to Job STRUTT husbandry 1769
36 Wm STOPARD to Wm BOOT Higham farmer, husbandry 1780
37 Saml COOPER to Geo BRAMLEY farmer, husbandry 1782
38 Elizabeth TURNER to Geo SNEATH Higham 1783
40 Wm HADFIELD to Jane HARDY widow Higham 1784
41 Wm WETTON to Geo HARDY the Delves 1784
42 Susannah WAINWRIGHT to Tho GREAVES Stretton 1788
43 James NUTTALL to James FIDELR Hallfield Gate 1787
44 Mary STOPHERD to Geo SIMNETT Stretton Hill 1791
45 Elizb. HATFIELD 8, to Fraces WILLOUGHBY spinster 1798
46 Ann HADFIELD 7, to Saml HADFIELD tailor, housewifery 1799
47 Martin RHODES 10,to Dorothy OLDFIELD 1799
48 John BAGGALEY 7, to John BANSALL Alfreton Gent. 1800
49 John BLACKSHAW 8, to John BACON Alfreton potter 1800
50 Wm BAGGALEY 7 to Sarah CLAY Higham 1800
51 Joseph DUNN 7 to Elizabeth HOGG farmer, 1800
52 Tho WOOD 10, to Wm MILWARD miller. 1801
53 James SEEDS 13, to John ALLEN Wirksworth weaver 1802
54 Susannah WAINWRIGHT 9 to Wm HILL Tibshelf 1806
56 Catherine BRIERLY 6, to Mrs Frances WILLOUGHBY Higham, Gentlewoman. 1806
57 Richard RHODES 8, to John HOPKINSON Ufton Fields,Sth Wingfield. 1810
58 Wm RHODES 8, to John LISTER Pentridge 1810
59 Hannah TURNER 8, dau of Wm. to John COATES 1810
60 Israel HULL 8, to John TAYLOR 1811
61 Mary BLACKSHAW 15 to James WIDDOWSON 1811
62 Lucy RHODES 11 to Grace CLAYTON innkeeper 1816
63 James SEEDS 9 to John ROOTH 1816
64 Mary TURNER 12 to Saml WETTON 1816
66 Ann WRIGHT 13 to Daniel HOPKINSON 1816
67 Esther WRIGHT 11 to Rev Peter WILSON Shirland 1816
68 Geo WRIGHT 9 to Obadiah BOOT 1816
69 John WRIGHT 15 to Francis PARKES 1816
70 Margaret WRIGHT 17 to John CLAY 1816
71 Samuel WRIGHT 9 to Dorothy TAGG 1816
72 Sarah FROST 12 to Daniel HOPKINSON Furnace, tanner 1817
73 Sarah FROST to Daniel HOPKINSON 1817 Magistrates approval
74 John SMITHURST to Anthony STREET 1817
75 Geo WRIGHT to Sarah CHADWIN 1817
76 Robert DUNN 13 to Mary HOPKINSON 1817
77 Thomas STRANGE 14 to Robert MILWARD miller 1817
78 Thomas STRANGE 14 Magistrates approval 1817
79 Amelia WRIGHT 12, dau of Wm. to Wm HARDY 1820
80 John WAINWRIGHT 10 son of Philip and Mary to John WRIGHT 1820
81 Joseph 11, illeg son of Ann CUTTS to John BRYAN 1820
82 Henry BROOM 14, to Matthew SIDDALL 1821
83 Rebeca WAINWRIGHT 10, to Wm MARTIN farmer 1823
84 Joseph JOHNSON 9 to George RADFORD fwk 1829
85 Geo SEEDS 11, to Obadiah BOOT farmer 1830
86 Samuel SEEDS 13 to Robert WHITE jnr 1830
87 Sarah ALLEN 10, to Wm CLAY farmer 1831
88 Wm ALLEN to Wm SIDDALL Gent. 1831
89 Geo SEEDS 12, to Daniel HOPKINSON farmer 1831
91 John CLARK 9, to Tho RADFORD farmer 1831
92 John CLARK 9, to John CLAY farmer 1831
94 Wm LYNAM 9, to Richard THORPE 1831
96 Priscilla GREAVES 14, to Wm OAKS Gent. 1832
97 Martha HASLAM 12 to Geo ALSOP 1832
98 Martha HASLAM 12 assigned to Tho GREAVES 1832
99 Mary JEPSON 12, to Samuel HOYLAND 1832
QAP4 Deposition by John SEEDS of Stretton, that his son James was apprenticed to Richard WRIGHT of Higham fwk, and has been mistreated. 1794
 
SOUTH NORMANTON Apprenticeship
QAP2 Discharge from apprenticeship because of mistreatment of Sarah MARRIOTT by Thomas WILKINSON South Normanton, farmer. 1782
AP/O/1 Thomas HIND to William BLYTHE fwk. 1795
(Below - Although not dated, this document has names and apprenticeships to those of 1817.)
LA1 Sarah dau of Wm WEST 9, to Dorothy LOMAS Sth Normanton farmer
LA2 Elizabeth dau of Jno MOAKS 14, to John COUPE Sth Normanton malster and farmer
LA3 Elizabeth dau of Charlesa MARRIOTT 10 to Rev Guy BRYAN Sth Normanton Rector
LA4 Grace dau of Wm ROE 13, to Isaac MACHIN of South Normanton, farmer
LA5 Mary dau of Matthew WEST 11 to John ALVEY of Sth Normanton, farmer
LA6 Hannah dau of Mary GENT 16, to William DOWNING of Sth Normanton, farmer
LA7 John son of John MOAKS 12, to William GILL of Sth Normanton, farmer
LA8 James son of James PURSGLOVE, 9, to John WASS of Sth Normanton, miller.
LA9 John son of James CURZON of Crich 13, to William BEECROFT of Fullwood farmer. 1mile from Sth Normanton
LA10 John son of William HOLLIMOULD 10, to John CLARK Sth Normanton, blacksmith and farmer.
L11 Hannah dau of Edwd JEPSON 13, to Benjamin SWAIN of Sth Normanton, farmer.
L12 Martha dau of James PURSGLOVE 14, to Matthew SAUNDERS of Sth Normanton, butcher
L13 Sarah dau of John PAGE 11, to Thomas MOAKES of Sth Normanton, farmer.
L14 Phoebe dau of William SWAIN of Arnold 11, to John TAYLOR of Stretton, farmer. Five miles from Sth Normanton.
L15 Rebecca dau of Mary BALL,13, to George MELLORS of Sth Normanton, framework knitter and shopkeeper.
L16 William son of Michael WHITAKER, 15, to Benjamin GOODMAN of Sth Normanton framework knitter and shopkeeper
L17 Hannah dau of William WEST 15, to Wiliam RILEY of Sth Normanton, innkeeper.
L18 Thomas son of James CURZON of Crich 10, to James CUTTS of Pinxton collier and innkeeper. One mile from Sth Normanton
L19 William son of Isaac JEPSON,11, to Ann GENT of Sth Normanton.
L20 Thomas son of Thomas COUPE, 14, to David CALLADINE of Sth Normanton, farmer.
L21 Samuel son of William WEST 12, to John EYRE of Sth Normanton publican and farmer
L22 William son of Thomas MASKEREY, 9 to Samuel MARRIOTT of Fullwood, farmer. Three miles from Sth Normanton.
L23 Ann dau of William SWAIN of Arnold, 14, to Robert HERROD of Sth Normanton, labourer.
L24 John son of Thomas COUPE, 12, to Thomas FLINT of Birchwood, labourer. One mile from Sth Normanton.
L25 Ann dau of William HOLLIMOULD, 14, to William TAYLOR of Sth Normanton, framework knitter.
L26 Samuel son of Michael WHITAKER, 9, to Richard FLETCHER of Carter Lane, labourer. One mile from Sth Normanton
L27 John son of John BOOT, 10, to Benjamin SMEDLEY of Sth Normanton, joiner.
L28 Sarah dau of John MOAKS 10, to Charles MARRIOTT of Sth Normanton, framework knitter.
L29 Sarah PAGE to Thomas MOAKES if fit to be put out
L30 John COUPE to Benjamin GOODMAN
L31 Ann SWAIN to John CLARKE
L32 Thomas COUPE ballotted to Ann GENT
L33 Sarah MOAKES to John EYRE
L34 William MASKEREY to Benjamin SMEDLEY
A1 Hannah JEPSON 13, TO Benj SWAIN Sth Normanton 1817
A3 Martha PURSGLOVE 14, TO Matthew SAUNDERS Sth Normanton 1817
A4 Rebecca BALL 13. to Geo MELLORS Sth Normanton 1817
A6 Ann HOLLIMOULD 14, to Wm TAYLOR Sth Normanton 1817
A7 Grace ROE 13 to Isaac MACHIN Sth Normanton 1817
A9 Phoebe SWAIN 11, to John TAYLOR of Stretton 1817
A10 Sarah WEST 9 to Dorothy LOMAS Sth Normanton 1817
A12 James PURSGLOVE 9, to John WASS Sth Normanton 1817
A13 Elizabeth MARRIOTT 10, to Rev Guy BRYAN Sth Normanton, Clerk. 1817
A14 Thomas CURZON 10, to James CUTTS, Pinxton 1817
A15 Martha PURSGLOVE14, to Matthew SAUNDERS, Sth Normanton 1817
A16 John MOAKS 12, to Wm GILL Sth Normanton 1817
A18 Hannah GENT 16 to Wm DOWNING Sth Normanton 1817
A19 John COUPE 12, to Benj GOODMAN Sth Normanton 1817
A21 Ann SWAIN, no age, to John CLARK Sth Normanton 1817
A23 Luke ELLIOTT, 11 illeg. son of Charlotte YARNAL (late Charlotte ELLIOTT) wife of Samuel YARNAL, to Edward BUTLER Sth Normanton 1827
A24 Saml HIND 10, illeg. son of Hannah HIND to John WASS 1828
A25 Edward BRADDOW als MOAKS bastard child to Joseph FRIGNALL Sutton in Ashfield 1732/3
A26 Gartrude TOPLIS to Richard SYDEBOTHAM 1735/6
A27 Wm BALL to John ADLINGTON 1738
A28 Wm MAIRE to Samuel DOWNING 1748
A29 Thomas TRUEMAN of Limby Notts, nurse child to Joseph MARRIOTT of South Normanton 1761
A30 Wm BALL to John EYRE 1764
A31 Elenor FETHERSTON 7, to Robert MARRIOTT 1769
A32 Samuel MARRIOTT to Joseph STANDLEY 1773
A33 Hannah MARIOT to Joseph CLARK 1775
A34 Sarah MARIOT to Thos WILKINSON 1775
A36 Hannah MOOREWOOD to John WILSON 1778
A37 Ann MARRIOTT to Robert HIND 1778
A38 Ann MARRIOTT to Robert HIND 1778 on reverse is discharge of Ann from Robert HIND
A39 John CLARKE to Archlas RHODES Hucknel Derbys 1780
A40 Ann WEBSTER to Thos ADIN 1786
A41 Sarah PARRATT to Jane LOMAS 1792
A42 Sarah TOPHAM to William WASS 1773
A44 Paul DUFFIELD 10 to Ralph WASS miller 1800
A46 Mary HIND 9 to Matthew SALMON 1800 on reverse "John CLARKE also to contribute towards maintenance".
A48 Hannah HIND 11, to Wm GILL 1800 on reverse "Hannah refused to obey his lawful commands" Discharged.
A49 Catharine BALL to David CALLADINE 1800
A50 Wm BANSALL 7, to John MARRIOTT Gent 1800
A51 Sarah BALL 7, to Tho MOKES 1800
A53 Elizabeth HIND 7 to Saml SWAINE 1800
A55 Catharine HALL 7 to John ROE 1803
A56 Wm STANUP 7 to John EYRE 1803
A57 Mary BALL 10, to Wm WASS gardener 1805
A58 Elizabeth PAGE 9, to Wm WILSON Carnfield Hall 1806
A60 John BALL 8, to Wm WILSON Carnfield Hall 1807
A61 Samuel PAGE, 10, son of John and Sarah PAGE of Sth Normanton to Ralph LOMAS 1812
A62 Ann PAGE, 12, dau of John and Sarah PAGE of Sth Normanton to John MARRIOTT of Pinxton 1812
A63 William PAGE, 8, son of John and Sarah PAGE of Sth Normanton to Samuel COUPE of Pinxton 1812 on reverse "assigned to Joseph CUPIT Sutton in Ashfield 1814
A65 Matthew HOLLAND, 10, son of Matthew HOLLAND and Martha his late dec wife. to George HODGKINSON 1812
A66 Cynthia COOK 7, dau of John and Elizabeth COOK to William POUNDALL of Birchwood, Pinxton 1812
A67 John COOK 11, son of John and Elizabeth COOK to Thomas CREE of Pinxton 1812
A68 John SIMPSON 12, son of Thos and Martha SIMPSON to John WILKINSON 1812
A69 Charles MARRIOTT 8 son of Charles and Mary MARRIOTT to George COUP of Pinxton, he being an occupier of lands in Sth Normanton 1812
A70 Hannah SIMPSON dau of Thomas and Martha SIMPSON to Joseph CLARKE 1812
A71 Hannah WILKINSON, 8, dau of Hannah WILKINSON widow, to Matthew ADIN 1813
A72 Matthew MARRIOTT,13,son of Charles and Mary MARRIOTT to Wm GILL 1813
A73 Hannah BALL 11, dau of Robert and Easther BALL of Pinxton to John WILSON of Sth Normanton 1813
 
SPONDON Apprenticeship
AP1 John SHAW son of Theophilia SHAW to Anthony GRETTON (signs GRATON) Spondon fwk. 1742
AP2 Saml. BOSWORTH 11, to John GYLER Basford, Notts 1782
AP3 William LOVESLEY, to John WINTERTON Ockbrook 1784
AP4 John GILL 8, to William STATHAM Draycott fwk 1786
AP5 John BRIGHOUSE to John GRUNDY Dale Abbey 1789
AP6 John GAMBLE 9 illeg. of Mary GAMBLE to Ralph GAMBLE of Spondon, fwk 1805
AP7 Thomas HITCHCOCK to Thomas STAINSBY Derby St Werburgh, fwk. 1789
AP8 Joshua WHEELDON son of Estehr WHEELDON widow, by her husband Joshua WHEELDON dec. to Elizabeth COCKAYNE Derby St Michael. 1808
AP9 Ellis BROWN 10,son of Sarah BROWN of Spondon, widow to Isaac PRINCE Heanor, fwk. 1810
AP10 Mary CHADWICK 12, son of John CHADWICK Spondon, lab. to Daniel BRAILSFORD (signs BRELSFORD) of Derby St Alkmunds, lace manufacturer. 1813
AP11 George HOLLINGSWORTH son of Nathan HOLLINGSWORTH Belper cotton spinner, to Samuel COOPER Duffield fwk. 1814
AP12 George LOMAS 13 to Henry HOLBROOKE tanner 1817
AP13 John BELFIELD 11 son of William and Elizabeth to Thomas WOOD of Derby All Saints cordwainer. 1818
AP14 John BELFIELD 11, son of William and Elizabeth BELFIELD to Thomas WOOD Derby St Peter, cordwainer 1819
AP15 George COTTON 15 son of George dec. and Elizabeth COTTON of Borough of Derby to Leonard WALTHALL of Derby St Werburgh, joiner and carpenter. 1819

STAFFORDSHIRE Apprenticeship
Elizabeth BERESFORD of Alstonefield Staffs to John BLOORE, (BLOORE may have Peak Forest connections) 1739  V61/19

STANTON BY BRIDGE Apprenticeship
1 Henry MURFIN 12 to Joseph BLADON of Burton on Trent 1790
2 Samuel DONICLIFF 11 son of Samuel late of Stanton juxta Pontem to John RICE of Hathern. 1800
 
STANTON BY DALE Apprenticeships
A1 Elizabeth LING to Geo BAGULEY 1765
A2 William WATTS aged 8, to Joseph ORTON St Margarets, Leics. 1813
A3 John STEVENSON aged 11, to William COOPER of St Margarets, Leics. 1813
A4 Samuel RILEY son of Thomas dec. 18, to Tho MACCONNELL of Spondon, bricklayer. 1822
A5 Samuel CHADWICK to John KNIGHT Nuttall 1741
MIS50/64 Jonathan TOWNSEND agrees that his son in law William WELCH be re-bound to his Master Robert GLOVER at the end of two years to serve further on account of his minority. 1771
 
STAVELEY Apprenticeship
1 John FOX p. Staveley to John FOX of Lincoln? 1691 pewterer
2 Tho STANSALL to Robert JOHNSON tailor 1697
3 Samson CADMAN to Godfrey BOOKER Chesterfield 1698 blacksmith
4 Jeremiah NEWBOLD Handley to Wm NEWBOLD mason 1699
5 Wm GARFITT to John GARFITT blacksmith 1700
6 Tho HATFIELD to Lawrence GREEN Chesterfield 1702
7 John BATE to John BATE blacksmith 1703
8 Mark TAYLOR Handley to Densill HAYES of Worksop 1703
9 Godfrey HAYWOOD son in law of Tho SHIPSTON to Henry PEARSON Cantley,Yks 1702
10 John BROADHEAD to John CROOKS 1706/7
11 Wm RODGER of Hanley to Joh GILLATT Whittington 1706
12 Wm GREENE son of Geo of Lightwood to Geo CROFT of Mosber. p. Eckington 1705
13 Robert MADIN to Saml HODSON Eckington 1708
14 John BOOTH Handley to John GILLETT Whittington 17111
15 Edward STANSALL mother Mary Osburn to Wm MAWKIN Whittington 1712
16 Saml MARPLES to Robert WILSON of Sheffield 1711
17 Geo WEBSTER son of John WEBSTER als RODGERS to Joseph WEBSTER als RODGERS 1713
18 Peter KESTHOLME to Peter STEELE Kilnalmarsh 1713
19 John TURNER to Josiah ADAMS Chesterfield 1714
20 John CALOW to Thomas CALOW 1715
21 Thomas BURTON to John TAYLOR of Staveley 1710
22 Ruth HAYWOOD  to Godfrey BRIGHTMOOR 1734
23 Ann KEY to John BRAILSFORD 1741/2
24 John BAGSHAW to John GLOSSOP 1741/2
25 William MELLORS to Benjamin GLOSSOP 1754
26 James MADEN to Joseph HOLLINWORTH 1762
27 Elizabeth ROGERS to Thomas BRAILSFORD 1762
28 Thomas LOUND to Roger NEWHAM 1763
29 Thomas ALSEBROOKE to Paul SMITH 1774
30 Peter GLOSSOP to John TYSON 1775
31 Sarah EMMAT to Francis MARPLES 1777
32 Emilia SWIFT to Samuel BAGSHAW 1777
33 Robena EMMATT to Ann PARKER 1778
34 Thomas WOOD to Paul BRIGHT 1779
35 Francis WOOD to Joshua BIRKS 1780
36 Ann RODGERS to John LITTLEWOOD 1782
37 Ann SHARWIN to William HUDSON 1783
38 William HIBBS to John WHITTICARR 1783
39 Thomas RODGERS to John TURNER
40 William LEGATT to Peter SMYTH  1684
41 Elizabeth MADEN  to Anthony MADEN 1692
42 Mary LEGATT to Peter BROWNE  1692
43 John WOOD to Thomas BRAILSFORD of the forge 1693
44 John LIEVESLEY to Edward MARSHALL 1694/5
45 Mary MADIN to Peter MIRFIELD  1695
46 John BLACKWELL alias TAMAR?  to John ALLWOOD 1695
47 Thomas COOPER to Henry NORMAN 1696/7
48 Thomas BOOTH to Thomas SMITH Netherthorpe 1697
49 Thomas CALOW to Samuel NEWBOLD 1698/9
50 Thomas HEAWOOD to Robert SMITH 1698
51 George TAYLOR son of Mark TAYLOR to Thomas TAYLOR of Beighton 1698
52 Mary HUETT to William TURNER Hanley 1699
53 John LEA to William RODGERS Woodthorpe 1698
54 John WILKINSON to Thomas WADE Hanley 1699
55 Elizabeth STEELE to Joseph RODGERS 1700
55 Godfrey HAYWARD to Godfry BRIGHT 1700
56 Hugh CROFT to Henry SMITH 1700
57 William TAILOR son of Mark to William FROGGOTT 1702
58 Richard LOUND to George WILKSON Nether Handley 1710
59 Samuel LOUND to John WOOD Staveley Woodthorpe 1710
60Elizabeth SAXEBY to Francis CROFTS 1712
61 Mary SAXEBY to James LOWE 1712
62 Mary GOODWIN  to William FLETCHER Newbould 1723
63 Thomas BURTON to Thomas HITCH 1777
64 George ELLIS to John TURNER 1787
65 John WALKER to Thomas MARPLES 1793
66 Elizabeth GREAVES to John TAYLOR Hollingwood 1793
67 Grace RATCLIFFE to John LAURENCE Woodthorpe Staveley 1793
68 Sarah WALKER to Jonathan HARRISON Inkersall 1793
69 George FURNESS to Benjamin FURNESS 1793
70 Thomas WILSON to Herbert COCKER (CORKER?) Barlborough 1794
71 Mary SERVICE to Robert FRITH Brimington
72 George JOHNSON to Richard BURDEN Langwith Mill p. Cuckney Notts 1797
73 Sarah JOHNSON to Richard BURDEN Lanwith Mill p.Cuckney Notts 1797
74 John JOHNSON to Richard BURDEN Langwith Mill p. Cuckney Notts 1797
75 William REDFEARN to William ALLWOOD jnr Matlock 1801
76 John SMITHURST to James YOULE Sheffield Yks 1802
77 John SMITHURST to Henry THOMPSON (later assigned to James YOULE) 1802
78 Thomas BARBER son of Elizabeth TAYLOR late BARBER to Robert WOODRUFF 1804
79 Hannah CROOKS to William GOTHARD Chesterfield 1806
80 Ann GREEN to William VARLEY Chesterfield 1806
81 Martha KEY to Joseph TUPMAN Chesterfield 1810
82 John CROOKS to William RODGERS Staveley 1810
83 John CROOKS later assigned to Matthew WALTERS Sheffield Yks 1810
84 Vincent FLETCHER to William FRITH 1811
85 Joseph BROADHEAD to David HUDSON 1811
86* Robert SEARSTON to Joseph WRIGHT Sheffield Yks 1812
87 Joseph FOGG to Thomas REVELL of Clown 1817
88 Note that John NOUCH served as apprentice with Certificated man at Burton Joyce Notts. Josh BALTHERWICK 1818
89 Thomas BATE son of John BATE of Staveley to John HEWITT Beighton 1717
90 Francis HUKIN son of George HUKIN of Barlow to Robert HANCOCK jnr Barlow 1716
91 John CROOKES son of Hnery CROOKES of Handley to Thomas WEBSTER Dronfield 1717
92 Edward JOHNSON to Michael BABB Staveley 1721
93 Robert MILLWARD son of John MILLWARD to John SENIOR ? 1721/2
94 John MACKAY son of William MACKAY a sojourner at Killamarsh to Thomas BRUNT Woodall p.Harthill Yks 1722/3
95 Thomas GEE son of William GEE of Howbrook p.Staveley to John WILCOCKSON Killamarsh 1723
96 Thomas FIRTH son of Robert FIRTH of Handley to John WEBSTER Rigway(sic) p.Eckington 1728/9
97* Jarvis GEE to Joseph SWIFT Staveley 1729
98 George WHITLES to John WHITLES his father 1731/2
99* John SAXTON sojourner at Joseph WILDSMITH? of Woodthorp to John SMITH of Eastwood Notts. 1732
100 John RATCLIFFE to John RATCLIIFE his father 1734
101 Thomas GEE son of George GEE late of Staveley decd, to Thomas SWANN Sheffield Yks 1735
102 Martha BURTON spinster to Mary HOOLE Dronfield 1736
103 James TAYLOR son of George TAYLOR Unstone to Joseph BEARDMORE Unstone 1739
104 Thomas AMOS son of John AMOS to Joseph SWIFT 1741
105 Matthias BROADHEAD to Peter BROADHEAD his father 1743
106 John LOUND son of William LOUND to John RODGER Beighton 1744
107 John CROOKS son of John CROOKS to John HASLOCK Eckington 1745
108 Robert BELL son of Robert BELL to Robert MARPLES Attercliffe p.Sheffield Yks 1746
109 William WOOD son of John WOOD to Joseph ABBOTT Sheffield Yks cutler 1749
110 Joseph ALLCROFT son of Peter ALLCROFT to Thomas PARKIN Attercliffe Yks 1750
111 William HARWOOD a poor child to Joseph BENNETT 1755
112 William BELL son of Robert BELL to William SALES Brampton 1756
113 George GREEN son of Thomas GREEN to Edward CLARK Rotherham blacksmith 1757
114 William WHITTLES to George WHITTLES 1757
115 Peter (or John?) CALOW son of George CALOW to Thomas GLOSSOP Staveley 1757
116 Hnery CROOKS son of John CROOKS to William CAMM Coal Aston 1763
117 George COE to Cornelius ALCROFT 1763
118 Ruth NAYLOR dau of John NAYLOR of Billingley Yks dec to Ann OLIVER Sheffield Yks widow 1763
119 William RATCLIFFE son of John RATCLIFFE musician dec Sheffield Yks to Philip HAWKSWORTH Sheffield Yks 1766
120 William GEE son of Gervas GEE Mastin Moor to Gervas GEE blacksmith 1769
121 Joseph BELL to Joseph KEETON Troway 1769
122 Benjamin LOWE natural son of Mary LOWE single to John BROOKS Tibshelf 1771
123 John HARRISON Hollingwood to William WRIGHT Harthill Yks 1773
124 Peter GLOSSOP son of late Hannah GLOSSOP to Richard FLINT later to John TYSON 1775
125 George HEALD to John TURNER Handley 1776
126 John BAGSHAW of Manchester Lancs to John COOPER coachmaker 1776
127 Joseph LOWE natural son of Mary LOWE to John BROOKS Tibshelf 1776
128 Ann JOHNSON to James HASLAND Sheffield Yks 1778
129 Thomas BABB son of John BABB to William BARLOW Eckington 1781
130 John KEY son of James KEY to Richard JESSOP Sheffield Yks 1783
131 William PATTISON Barlborough to Thomas PATTISON Barlborough 1784
132 James TOMLINSON of Park Gate to Anthony HILL Unthank 1786
133 Quarter sessions discharge of Thomas BABB to William MARLOW,misuse,MARLOW ran away and enlisted as a soldier. 1788
134 William TOMLINSON to John GOODLAD Barlow 1789
135 John HOLMES son of Ann HOLMES Mastin Moor to William ROSE Mosborough 1789
136 Francis GLOSSOP son of Stephen GLOSSOP to Hnery BOOTH Troawy 1791
137 John MORREL to William GILL Unston 1791
138 William WHITTLES Norbriggs to Samuel ATKIN of Handsworth Woodhouse Yks 1792
 
STAVELEY Apprenticeship - These entries are from the Parish Apprenticeship book, they are not indentures, but some contain additional information not found on the Indentures
A. John SMITHURST  8 to James YOULE Sheffield Yks cutler 1802
B. John SMITHURST son of Mary SMITHURST to Henry THOMPSON 1802
C. George MORTON 15 of Leicester, Leics assigned to James SEWARD Loughborough Leics. 1802
D. John CESTERN 10 son of Sarah CESTERN to William FLINT 1806
E. Hannah CROOKS of Coal Aston to William GOTHARD Chesterfield 1806 
F. Ann GREEN of Jos. GREEN 9 to William VARLEY Chesterfield 1806 
G. William SEARSTON 8 son of Sarah SEARSTON to Thomas STEEL 1807
H. Mary WATERHOUSE of Esther WATERHOUSE of Staveley to John MARPLES Hague 1807
I.  Samuel MERRELL son of Henry FOWLER of Handley to Joseph HOLLINGWORTH 1807
J. Lydia CROOKS of Coal Aston to W FOWLER? Chesterfield 1808
K. Martha KEY dau of Isaac KEY of Ripley to John TUPMAN Chesterfield 1810
L. John CROOKS son of John CROOKS of Coal Aston to William RODGERS 1810
M. John CERSTEN 15 son of Sarah CERSTEN to James BOOKER Nether Hallam Yks. 1810
N. Vincent FLETCHER son of Sarah COOPE widow  to William FRITH 1811
O. Joseph BROADHEAD son of Elizabeth BROADHEAD to David HUDSON 1811
P. Henry BROADHEAD son of Ann BROADHEAD to George MARPLES 1811
Q. John WOODRUFF son of Mary WOODRUFF of Whittington to Robert WOODRUFF of Staveley 1812
R. James KEY son of Elizabeth KEY of Staveley to George MARRIOTT 1814
S. Joseph BROADHEAD son of Elizabeth BROADHEAD to Josh HOLLINGWORTH 1815
T. Robert SEARSTON 12 of Thomas COOPER to Joseph WRIGHT Sheffield Yks 1816
U. Joseph FOGG son of John FOGG of Chesterfield to Thomas REVELL of Clown 1817

SUDBURY These are really hiring's of servants, not apprentices. 
1 Joseph WILTON of Leigh, Staffs son of Joseph and Ann WILTON of Uttoxeter, Staffs to William Henry HOLMES Music master of Sudbury 1813
2 Sarah SHERRATT native of London, dau of Edward and Mary SHERRATT of Uttoxeter to William Henry HOLMES Music master of Sudbury. 1813
3 Joseph STONE of Boylestone son of Thomas and Mary STONE of Boylestone to John SLATER farmer, Sudbury. 1813
4 Thomas HARTSHORNE of Church Broughton son of Thomas and Elizabeth HARTSHORNE of Church Broughton to Thomas HOLLIS Sudbury farmer. 1813
5 John REEVE of Foston son of William and Ellen REEVE of Foston to Thomas HOLLIS Sudbury farmer. 1813
6 Hannah HENSHAW of Boylestone son of Josh. and Ann HENSHAW of Boylestone to Thomas HOLLIS. 1813
7 William KEELING of Boylestone son of Francis and Ellen KEELING of Boylestone  to Thomas HOLLIS Sudbury farmer 1813
8 Isaac JOHNSON of Church Broughton son of James and Hannah JOHNSON of Uttoxeter, Staffs. to Edward MADELEY Sudbury farmer. 1812
9 Hannah WOOLLEY of Ipstones, Staffs dau of Thomas and Frances WOOLLEY of Sudbury to Edward MADELEY of Sudbury farmer. 1813
10 James ROBERTS of Cubley son of Robert and Sarah ROBERTS of Cubley to Edward MADELEY Sudbury farmer 1813
11 Michael BULL of Cubley son of Michael and Ann BULL of Cubley to Edward MADELEY Sudbury farmer  1813
12 Peter GILL of Hilton son of Samuel and Martha GILL of Hilton to William Henry HOLMES Music master 1813
13 John HARRISON son of ------------- to Richard LATHBURY Steward to Lord VERNON 1813.
14 Mary FEARN of Sudbury dau of Josh. and Elizabeth FEARN of Sudbury  to William Henry HOLMES Music master of Sudbury. 1813
15 Mary MITCHELL of Leigh,Staffs dau of Joyce DEAKIN late MITCHELL of Leigh, Staffs to William Henry HOLMES Music master of Sudbury. 1813
16 James WAINE of Sudbury son of Thomas WAINE of Sudbury to Richard LATHBURY Steward to Lord VERNON. 1814
17 Hannah JOHNSON dau of Benjamin and Hannah JOHNSON of Aston on Trent to John HOLLIS Sudbury farmer 1814
18 Sarah BOOLD of Boylestone dau of Daniel and Mary BOOLD of Hungry Bentley to Thomas HOLLIS Sudbury, farmer.  1814
19 Mary MITCHELL of Leigh, Staffs dau of Joyce DEAKIN late MITCHELL to William Henry HOLMES Music master of Sudbury. 1814
20 Ann HILL of Ansley, Staffs illegitimate dau of Ann HILL of Tamworth, Staffs to Edward TUNNICLIFFE Sudbury 1814
21 Peter GILL of Hilton son of Martha and Samuel GILL of Hilton (Marston on Dove ?) to William Henry HOLMES Music master, Sudbury .1814
22 William PEACH of Cubley son of George and Elizabeth PEACH of Cubley to Luke TURNER Sudbury. 1814
23 Isaac JOHNSON of Church Broughton son of James and Hannah JOHNSON of Uttoxeter, Staffs. to Edward MADELEY Sudbury 1813.
24 George PEGG of Snelston son of George and Hannah PEGG of Snelston to Edward MADELEY Sudbury. 1814
25 John HOLLINGWORTH of Somersal Herbert son of William and Frances HOLLINGWORTH of Somersal Herbert to Luke TURNER of Sudbury. 1814
26 Charles TEAT of Doveridge son of Joseph and Ellen TEAT of Doveridge to Luke TURNER of Sudbury 1814
27 Elizabeth LAWLEY of Sudbury dau of Thomas and Ann LAWLEY of Sudbury to William Henry HOLMES Music master of Sudbury 1814
28 Gamaliel WILSON of Alveton, Staffs son of William and Dorothy WILSON of Alveton, Staffs to James GRIFFITHS of Sudbury. 1815
29 John TAYLOR of Nottingham St Mary, Notts. son of John and Sarah TAYLOR of Nottingham St. Peter, Notts. to James GRIFFITHS of Sudbury. 1815
30 James HILL of Cubley son of James and Hannah HILL of Marston Montgomery to Richard HOLLIS of Sudbury 1814
31 George BARKER of Clifton so of John and Mary BARKER of Clifton to Richard HOLLIS Sudbury 1815
32 James ADKINS of Cubley son of Daniel and Mary ADKINS of Cubley to Richard HOLLIS .1815
33 William CARTER of Hanbury, Staffs son of John and Ann CARTER of Hanbury, Staffs to Luke TURNER Sudbury 1814
34 Ann HILL of Sudbury dau of Ellen HILL of Anslow ,Staffs to Edward TUNNICLIFFE Sudbury 1815
35 John BECK of Doveridge son of Thomas and Margaret BECK of Marston Montgomery to Edward MADELEY Sudbury 1815
36 Mary BLOOR of West Broughton dau of William and Mary BLOOR of Marchington, Staffs to Edward MADELEY Sudbury 1815
37 William PEACH of Cubley son of George and Elizabeth PEACH of Cubley to Luke TURNER Sudbury 1815
38 Thomas SLATER of Marston Montgomery son of William and Mary SLATER of Marston Montgomery to Luke TURNER Sudbury 5 Jan.1815
39 William PEACH of Cubley son of George and Elizabeth PEACH of Cubley to Luke TURNER of Sudbury. 1816
40 Thomas SLATER of Marston Montgomery son of William and Mary SLATER of Marston Montgomery to Luke TURNER of Sudbury 31 Dec 1815
41 Thomas SMITH of Inkborough Worcs. son of John and Elizabeth SMITH of Inkborough, Worcs to Luke TURNER of Sudbury 1815
42 Thomas SMITH of Inkborough, Worcs. son of John and Elizabeth SMITH of Inkborough, Worcs. to Luke TURNER of Sudbury. 1816
43 Thomas SMITH of Inkborough, Worcs son of John and Elizabeth SMITH of Inkborough, Worcs to Luke TURNER of Sudbury 1817
44 Robert BATES of Marston Montgomery son of Robert and Ann BATES of Marston Montgomery to Luke TURNER of Sudbury 1816
45 Thomas JAMES illegitimate of Uttoxeter, Staffs son of Sarah JAMES of Uttoxeter, Staffs to Edward TUNNICLIFFE. 1818
46 William LOCKER of Hatton son of George and Elizabeth LOCKER of Hatton to Richard HOLLIS Sudbury Jan 1818
47 William GAUNT of Boylestone son of William and Catherine GAUNT of Boylestone to Richard HOLLIS Sudbury 1818
48 William SHERRATT of Doveridge son of Thomas and Mary SHERRATT of Doveridge to John MOULD Sudbury 1817
49 John BACON of Uttoxeter, Staffs son of John and Jane BACON of Uttoxeter, Staffs to Rev Frederick ANSON Rector, Sudbury 1818
50 George ELY of Hilton son of William and Elizabeth ELY of Hilton to Rev. Frederick ANSON  Sudbury 1818
51 Thomas JAMES illegitimate of Uttoxeter, Staffs son of Sarah JAMES of Uttoxeter, Staffs to Edward TUNNICLIFFE Sudbury 1819
52 Joseph BULL of Cubley son of Samuel and Ann BULL of Cubley to John MOULD Sudbury 1818
53 Joseph BULL of Cubley son of Samuel and Ann BULL of Cubley to John MOULD. 1819
54 George BARKER of Edliston (Edlaston ) son of John and Mary BARKER of Clifton to Richard HOLLIS Sudbury 1818
55 Thomas SMITH of Barton under Needwood, Staffs son of Thomas and Sarah SMITH of Barton under Needwood, Staffs to Richard HOLLIS. 1819
56 William LOCKER of Hatton son of George and Elizabeth LOCKER of Hatton to Richard HOLLIS Sudbury Dec 1818
57 William LOCKER of Hatton son of George and Elizabeth LOCKER of Hatton to Richard HOLLIS Sudbury Dec 1819
58 George BARKER of Edlaston son of John and Mary BARKER of Clifton to Richard HOLLIS of Sudbury 1819
59 William GAUNT of Boylestone son of William and Catherine GAUNT of Boylestone to Richard HOLLIS 1820
60 George BARKER OF Edliston (Edlaston) son of George and Mary BARKER of Clifton to Richard HOLLIS 1820
61 Thomas WALKER of Caverswall, Staffs son of William and Sarah WALKER of Caverswall to Richard HOLLIS of Sudbury 1821
62 Thomas WOOLLEY of Doveridge son of Samuel and Sarah WOOLLEY of Doveridge to Richard HOLLIS of Sudbury 1820
63 Joseph HEATH of Hilton son of William and Phoebe HEATH of Hilton to John MOULD of Sudbury 1820
64 John STURGESS of Cubley son of John and Sarah STURGESS of Cubley to Thomas YATES Sudbury  Jan.1821
65 John STURGESS of Cubley son of John and Sarah STURGESS of Cubley to Thomas YATES Sudbury  Dec 1821
66 Thomas FROGGATT of Uttoxeter, Staffs son of James and Grace FROGGATT of Uttoxeter, Staffs to John MOULD Sudbury 1821
67 Joseph LOCKER of Hatton son of George and Elizabeth LOCKER of Hatton to John MOULD Sudbury 1822
68 Joseph LOCKER of Hatton son of George and Elizabeth LOCKER of Hatton to John MOULD Sudbury 1823
69 Hannah WHEELDON of Marchington, Staffs dau of James and Mary WHEELDON of Marchington, Staffs to William LAWLEY Sudbury 1831
70 Emma ELY of Ashbourne late from Hilton dau of Joseph and Sarah ELY of Ashbourne to John MOULD Sudbury 1831
71 Thomas MOULD of Roston son of Thomas and Sarah MOULD of Roston to John MOULD of Sudbury 1831
72 Dorothy ROE of Smalley dau of Joseph and Millicent ROE of Smalley to John MOULD Sudbury 1831
73 William BLOOD of Church Broughton son of James and Mary BLOOD of Church Broughton to John MOULD Sudbury 1831
74 Elizabeth WAIT of Yoxall Staffs dau of William and Jane WAIT of Yoxall, Staffs. to John MOULD Sudbury 1831
75 Emma ELY of Ashbourne late of Hilton dau of Joseph and Sarah ELY of Ashbourne to John MOULD Sudbury 1832
76 William ELY of Ashbourne late of Hilton son of Joseph and Sarah ELY of Ashbourne to John MOULD 1832
77 Maria SHENTON of Tean, Staffs dau of William and Elizabeth SHENTON of Tean, Staffs to John MOULD Sudbury 1833
78 Emma ELY of Ashbourne late of Hilton dau of Joseph and Sarah ELY of Ashbourne to John MOULD Sudbury 1833
 

Currently Mike is unable to do any lookup. These records are held in Derbyshire Records Office
 
When asking about documents please ensure the Place/Parish under which the name is found, type of Document, (Settlement Certificate, Settlement Examination, Removal, Bastardy etc), plus the reference, name and year if shown are quoted. This will help to ensure you will get your records faster.

e.g.
Ockbrook, Settlement Examination;
SE8 John ARCHER 1750.
 
Michael


Home