Search billions of records on Ancestry.com

The Ancestors of John Everett Hale Johnson
and
Phyllis Marie Smith

Sources


Denmark Census, 1801, Beck by, Nustrup, Gram, Haderslev.

Jørgen Nissen Lysen33UgiftHusbondeBonde og gårdbeboer
Cathrine Maria Lysen27Ugift Hans søsterKnipler
Kjersten Maria Lysen22UgiftHans søsterArbejder for sin broder
Mads Lysen18UgiftHans broderArbejder for sin broder
Ingeburg Jørgensdatter 62EnkeDeres moder Får aftægt

Denmark Census, 1803, Neu Norderstrasse No. 36, Hadersleben 1 Rotte, Haderslev Købstad (town), Haderslev, Haderslev.

Jacob Johannsen59GiftHausvaterBürger und Reifermeister
Maria Dorothea Waeger53Giftdessen Frau
Stephan Johannsen27UgiftIhre KinderReifergesell
Jacob Johannsen25UgiftIhre KinderArbeits Knecht
Peter Cornelius Johannsen 22UgiftIhre KinderSatlergesell
Metta Maria Johannsen17UgiftIhre Kinder
Andreas Johannsen11 UgiftIhre Kinder
Claus Jacobsen21 UgiftGesellReifergesell
Jürgen Peter18 UgiftLehrburscheLehren die Reifer Profession
Jurgen Peter13 UgiftLehrbursche Lehren die Reifer Profession
Birgitha Sophia Frechland  3Ugift TochterTochter des Hausvaters
Christen Jensen Kallesöe24UgifteinquartirtReuter bei dem hiesigen Regiment
Jens Iwersen Wayhuus21UgifteinquartirtReuter bei dem hiesigen Regimant

Denmark Census, 1845, Mühlenplatz, 3ter Quartier, Haderslev Købstad (town), Haderslev, Haderslev.

Peter Corn: Johannsens Wittwe 64EnkeSattler Profession Mastrup
Jörgen Pet. Johannsen26Ugift Sohn und MeisterHieselbst
Carl Weidener23UgiftGeselleSteinbäch
Hans Rud: Raben20UgiftGehülfeHieselbst
Jørg Nissen Torp18UgiftGehülfeHieselbst
Anna Cath. Abelstedt18UgiftDienstmädchenHieselbst

Norway Census, 1664, Opsundt, Hvidisøe Hoved, Hvidtisøe, Øvre Telemarkens.

Norway Census, 1664, Westerdall, Hvidisøe Hoved, Hvidtisøe, Øvre Telemarkens.

OpsiddereSøffve
SønnerOluff13
Tienistedr.Gunuff16

Norway Census, 1664, Lillestue, Moerlands hoffuitsogen, Fyrresdal Præstegield, Øvre Telemarkens.

Norway Census, 1664, Moghus, Moerlands hoffuitsogen, Fyrresdal Præstegield, Øvre Telemarkens.

Norway Census, 1664, Fiellestad øvre [indexed as Frieielestad], Nissedals Annex, Hvidisøe hofve Præstegield, Øvre Telemarkens.

Norway Census, 1664, Fione, Nissedals Annex, Hvidisøe hofve Præstegield, Øvre Telemarkens.

Norway Census, 1664, Norbøen, Nissedals Annex, Hvidisøe hofve Præstegield, Øvre Telemarkens.

Norway Census, 1664 Nordgaarden, Omodsdals, Sille-giords, Øvre Telemarkens.

Norway Census, 1666 bailiff's census, Hillestad, Hafsloe, Indre Sogn.

Norway Census, 1666 bailiff's census, Berge, Lærdal, Indre Sogn.

Norway Census, 1666 bailiff's census, Eggumb, Lærdal, Indre Sogn.

Norway Census, 1666 bailiff's census, Flesch Helleren, Lærdal, Indre Sogn.

Norway Census, 1666 bailiff's census, Hegh, Lærdal, Indre Sogn.

Norway Census, 1666 bailiff's census, Hussumb, Lærdal, Indre Sogn.

Norway Census, 1666 bailiff's census, Kircheuold, Lærdal, Indre Sogn.

Norway Census, 1666 bailiff's census, Quamme, Lærdal, Indre Sogn.

Norway Census, 1666 bailiff's census, Schoremb, Lærdal, Indre Sogn.

Norway Census, 1666 bailiff's census, Fredtlannd, Sogndal, Indre Sogn.

Norway Census, 1666 priest's census, Husum, Stedje, Sogndal, Indre Sogn.

Norway Census, 1666, Birckeland, Sandei Sogn, Wigedals Præstegiæld, Stavanger amt III.

Norway Census, 1666, Aaseland, Hielmelandtz, Hielmelandtz, Stavanger amt III.

Norway Census, 1665, Førre, Hielmelandtz, Hielmelandtz, Stavanger amt III.

Norway Census, 1664, Løgeland, Hielmelandtz, Hielmelandtz, Stavanger amt III.

Norway Census, 1664, Eye, Stiernerøe, Hinderaa, Stavanger amt III.

Norway Census, 1666, Eye, Stiernerøe, Hindenaae, Stavanger amt III.

Norway Census, 1664, Jelsse Sogn, Jelsse Prestegield, Stavanger amt III.

Norway Census, 1664, Bergelannd, Jelse Sogn, Jelse Prestegield, Stavanger amt III.

Norway Census, 1666, Bergeland, Jelsse Sogn, Jelsse Prestegield, Stavanger amt III.

Norway Census, 1666, Skeie Smør, Jelsse, Jelsse Prestegield, Stavanger amt III.

Norway Census, 1666, Prestegaarden, Jelsse, Jelsse Prestegield, Stavanger amt III.

Norway Census, 1666, Brommeland Smø, Tøsvers kirche, Skjold, Stavanger amt III.

Norway Census, 1666, Fiveland, Søvde, Suldal, Stavanger amt III.

Norway Census, 1665, Fløgstad, Søvde, Suldal, Stavanger amt III.

Norway Census, 1666, Hoffland, Søvde, Suldal, Stavanger amt III.

Norway Census, 1665, Aarhuus, Suldals, Sundal, Stavanger amt III.

Norway Census, 1666, Aarhuus, Vinnie, Suldal, Stavanger amt III.

Norway Census, 1664, Fos, Vinnie, Suldal, Stavanger amt III.

Norway Census, 1666, Sucke, Vinnie, Suldal, Stavanger amt III.

Norway Census, 1666, Tiøstem, Vinnie, Suldal, Stavanger amt III.

Norway Census, 1666, Øyesta, Vinnie, Suldal, Stavanger amt III.

Norway Census, 1665, Søresta, Suldals, Sundal, Stavanger amt III.


Norway Census, 1701, Aasseland, Hielmeland Sogn, Hielmeland Præstegield, Stavanger.

Olle Osmundsen71
Hermand Botelssen 32Tjenere:, staaende Soldat
Ofve Abrahamsen fød i Søfde Sogn.
Jon Jonssen43
Joen12Sønner
Lars  6og
Thore Jon  2 år hiemme.
Olle JohanssenTjener:, fød i Qwindherrit Sundhor fogderje.

Norway Census, 1801, Schimling, Jelsøe, Jelsøe, Rogaland.

Jone ChristensenHusbonde40 Begge i 1ste ægteskabGaardmand
Magrethe JohannesdtrHans kone20Begge i 1ste ægteskab
Hans KnudsenDeres tienestedreng 16Ugift
Marith Christensdtr Husbond. søster25Ugift
Mari JonasdtrHusbondens moder74Enke efter 1ste ægteskab Inderste og underholdes af sønnen

Norway Census, 1801, Bierga Yttre, Sand, Jelsøe, Rogaland.

Biødtne BiødnesenHusbonde50Begge i 1ste ægteskab Gaardmand
Turi LarsdtrHans kone47Begge i 1ste ægteskab
Aagot BiødtnesdtrDeres børn16Ugift
Gulloug Biødtnesdtr Deres børn 12
Biødtne BiødnesenDeres børn   8
Britha BiødnesdtrDeres børn  6
Anna Nielsdtr65Enke efter 1ste ægteskab  Folgekone

Norway Census, 1801, Vanvig Yttre, Sand, Jelsøe, Rogaland.

Tormod Hadlesen Husbonde66Begge i 1ste ægteskabGaardmand
Osni OlsdtrHans kone50Begge i 1ste ægteskab
Anna TormodsdtrDeres datter23Ugift
Ole LarsenHusbond. stiffader 80Enkemand efter 1ste ægteskabFolgemand
Christen ChristensenHusbonde33Begge i 1ste ægteskabGaard?
Marthe Olsdtr [Tormosdatter] Hans kone25Begge i 1ste ægteskab
Christen ChristensenDeres børn  6
Osni ChristensdtrDeres børn  4
Tormod ChristensenDeres børn  1

Norway Census, 1801, Saledahls Præstegaard, Saledahl, Saledahl, Stavanger.

Johanes AnfinsenMand27 Den første i 1ste egteskab, hun i 2dt egteskabHusmand med jord - nat. soldatmoen nedre
Marie HansdtrHans kone40Den første i 1ste egteskab, hun i 2dt egteskab
Ingebor LarsdtrBørn efter konens 1ste egteskab10Ugift
Peder LarsenBørn efter konens 1ste egteskab  6
Haavar Haavarsen Tienestedreng12
Ingebor TorsdtrModer til konens 1ste mand81Enke i 1ste egteskabInderste og gaaer i dagarbeid

Norway Census, 1801, Tøstem, Saledahl, Saledahl, Stavanger.

Ole KnudsenHusbonde41Han i 2dt hun i 1ste egteskab Bonde og gaardbeboer
Guri OdsdtrHans kone33Han i 2dt hun i 1ste egteskab
Knud Olsen  9
Marte Olsdtr  6
Karen OlsdtrBørn i siste egteskab  3
Osmund KnudsenTienestefolk23Ugift
Marte TollefsdtrTienestefolk19
Tørla NielsdtrTienestefolk19
Niels TollevsenHuusbonde36 Begge i 1ste egteskab Bonde og gaardbeboer
Guri KnudsdtrHans kone32Begge i 1ste egteskab
Tollev NielsenDeres børn  5
Knud NielsenDeres børn  3
Niels NielsenDeres børn  1
Alv AlvsenTienestefolk22Ugift
Baar OlsenTienestefolk20
Tørla PedersdtrTienestefolk28
Knud TollevsenHusbondens broder30Nat. soldat, til leie og lever af dagarbeide
Peder OlsenHusbonde42Begge i 2dt egteskabBonde og gaardbeboer
Karen LarsdtrHans kone46Begge i 2dt egteskab
Malene PedersdtrBørn i sidste egteskab10Ugift
Ole PedersenBørn i sidste egteskab  6
Marte PedersdtrBørn i sidste egteskab  8
Borgela PedersdtrBørn i sidste egteskab  2
Karen PedersdtrBørn i sidste egteskab  1tvillinger
Britte PedersdtrBørn i sidste egteskab  1
Knud KnudsenTienestefolk20
Margrete IversdtrTienestefolk30
Ole LarsenHusbondens fader80Enkemand i 1ste egteskabNyder sit ophold af gaarden
Gaute GautesenHuusbond56Enkemand 1ste egteskabBonde og gaardbeboer
Kalbein GautesenHusbondens børn19Ugift
Gaute GautesenHusbondens børn13
Stenvor GautesdtrHusbondens børn21
Gaubiør GautesdtrHusbondens børn  9
Aad AadsenTienestefolk31
Karen OlsdtrTienestefolk23
Salamon JonsenMand70Begge i 1ste egteskabHusmand med jordrindene
Inger NielsdtrHans kone60Begge i 1ste egteskab
Peder TorsenMand58Begge i 1ste egteskabHuusmand med jordvigen
Dordi MicelsdtrHans kone54Begge i 1ste egteskab
Dordi PedersdtrDatter12Ugift

Norway Census, 1801, Hovland, Borgens, Leirdahl, Sogn og Fjordane.

Svenn OlsenHuusbonde32Gift 2. gang  Bonde og gaard beboer
Johanne Haagensdtr Hans kone27Gift 1 gang
Hans JacobsenDeres stedbørn19UgiftPostbonde
Tollev JacobsenDeres stedbørn15
Jacob SvendsenDeres børn  7
Kari SvendsdtrDeres børn  9
Sigri SvendsdtrDeres børn  5
Britte SvendsdtrDeres børn  3
Anna JacobsdtrTienestefolk21Ugift
Ole AmundsenTienestefolk25Ugift
Maritte ChristensdtrTienestefolk25
Hans LarsenHuusbondens  svigerforældre  af 1. ægteskab 76Gift 2. gang Har vilkaar af gaarden
Anna AgrimsdtrHuusbondens svigerforældre af 1. ægteskab56Gift 1. gangHar vilkaar  af gaarden
Christopher ChristensenLogerende36UgiftLogerende handels karl
Kari SvendsdtrLogerende77UgiftInderst almisse lem

Norway Census, 1801, Qvamme Øvre, Borgens, Leirdahl, Sogn og Fjordane.

Haagen Haagensen Huusbonde60Gift 1. gang Bonde og gaard beboer 
Britte HansdtrHans kone51Gift 1. gang
Haagen HaagensenDeres børn21Ugift
Hans HaagensenDeres børn19
Ingvar HaagensenDeres børn13
Ole HaagensenDeres børn  6
Anna HaagensdtrDeres børn25
Ranvei HaagensdtrDeres børn23
Sønneve HaagensdtrDeres børn10
Kari HaagensdtrDeres børn16
Ingebrigt JohansenTienestefolk36Ugift
Knud OlsenTienestefolk22Ugift
Mari JohansdtrTienestefolk27Ugift
Mari JochumsdtrTienestefolk23Ugift
Knudt JacobsenMand38Gift 1. gangHuusmand med jord
Barbra LarsdtrHans kone27Gift 1. gang
Ronnog KnudsdtrDeres børn  4Ugift
Liv KnudsdtrDeres børn  2
Magrete KnudsdtrTienestepiige56Ugift
Hans JacobsenMand56Gift 1. gangHuusmand med jord
Liv BaardsdtrHans kone50Gift 1. gang
Agrim HansenDeres børn10Ugift
Jacob HansenDeres børn  8
Baard HansenDeres børn  5
Hans HansenDeres børn  2
Ronnog HansdtrMandens moder 74Enke 1. gang Nyder almisse af sognet
Gertrud SieursdtrLogerende40UgiftInderst
Mari KnudsdtrHendes barn  1

Norway Census, 1801, Schiellestad, Sogndahl, Sogn og Fjordane.

Christopher TostensenHuusbonde63 Begge i 1ste ægteskab Bonde og gaardbeboer
Martha OlsdtrHans kone68Begge i 1ste ægteskab
Tosten ChristophersenDeres børn32Ugivt
Ole ChristophersenDeres børn 22
Synneve ChristophersdtrDeres børn34
Maritha Christophersdtr Deres børn29

Norway Census, 1801, Selsong, Sogndahl, Sogn og Fjordane.

Aanund JohannesenHuusbonde67Givt 3die gangBonde og gaardbeboer
Durdei LassedtrHans kone46  Givt 1ste gang
Johannes AanundsenHans børn i 2det ægteskab29Ugivt
Jens AanundsenHans børn i 2det ægteskab 17
Christi AanundsdtrHans børn i 2det ægteskab25
Synneve AanundsdtrDeres datter14
Maritha NielsdtrTjeneste pige28
Thron OlsenHuusbonde35Givt 2dn gangBonde og gaardbeboer
Britha Christophersdtr Hans kone25Givt 1ste gang
Ole ThronsenHans søn  6
Kari NielsdtrTjeneste pige22Ugivt
Ole AndersenHuusbondens forældre67Begge i 1ste ægteskabHaver vilkaar af gaarden
Kari ThronsdtrHuusbondens forældre70Begge i 1ste ægteskab  Haver vilkaar af gaarden
Maritha LarsdtrEt pleiebarn  7
Peder PedersenHuusbonde33Begge i 1ste ægteskabBonde og gaardbeboer
Kari OlsdtrHans kone33Begge i 1ste ægteskab
Peder PedersenDeres børn  3
Kari PedersdtrDeres børn  5
Anna PedersdtrTjeneste pige17Ugivt
Willam JohanesenMand60Givt 1ste gangHaver vilkaar af gaarden
Christi ThronsdtrHans kone65Givt 2dn gangHaver vilkaar af gaarden

Norway Census, 1801, Vesterdal Nedre, Brunkeberg Annex, Hvidesøe, Telemark.

Knud Sveinungsen Mand 64 Enkemand efter 1te egt. Jordløs husmand ("pl. dalestøel")

Norway Census, 1801, Gateholt, Hvidesøe, Hvidesøe, Telemark.

Sveinung SveinungsenHusbonde52Begge i 1te egteskabBonde og gaardbeboer
Dordi OlsdtrHans kone49Begge i 1te egteskab
Anne SveinungsdtrDeres børn18Ugift
Gunild SveinungsdtrDeres børn14
Sveinung SveinungsenDeres børn11
Ole SteenersenKonens broder søn   8
Ole BiørnsenTieneste folk28
Asbiøn KittilsenTieneste folk24
Kari JacobsdtrTieneste folk16
Biørn KnudsenMand54Begge i 1te ægteskabHusmand med jord og bødker(''slaatte'')
Ingebor OlsdtrHans kone60Begge i 1te ægtskab
Aslev BiørnsdtrDeres børn18Ugift
Ole BiørnsenDeres børn14
Kittil AsbiørnsenMand57Begge i 1te egteskabHusmand med jord(''pl. berge'')
Anne AadnesdtrHans kone55Begge i 1te egteskab
Anloug Nielsdtr Holder til i huse 58 Enke efter 1te egteskab Inderste og gaaer i dagleie

Norway Census, 1801, Opsund, Hvidesøe, Hvidesøe, Telemark.

Tiøstov Jacobsen Mand28Begge i 1te egteskab Lodbruger pladsen 
Hæge KnudsdtrHans kone 30Begge i 1te egteskab

Norway Census, 1801, Sunbøe, Hvidesøe, Hvidesøe, Bradsberg (Kviteseid, Telemark).

Gunlek Gunulvsen Mand61 Begge i 1te egteskab Jordløs husmand, gaaer i dagleie(''pl. sotebaken'')
Kari OlsdtrHans kone55Begge i 1te egteskab 
Niels GunleksenDeres børn 12Ugift
Anne GunleksdtrDeres børn  9

Norway Census, 1801, Mygedal, Eidsborg Annex, Laurdal, Telemark.

Ole JoensenHuusbonde71 I 1steBonde og gaardbruger
Gundvor Halvorsdtr Hans kone65I 2det ægteskab
Halvor OlsenFælleds børn27UgiftSoldat
Knudt OlsenFælleds børn 24Ugift
Signe OlsdtrFælleds børn28Ugift
Gunild KnudsdtrKonens datter44UgiftFattiglem

Norway Census, 1801, Household of Joe Osmundsen, Tveten Søndre, Høydalsmoe Annex, Laurdal, Telemark.

Joe OsmundsenHuusbonde53I 3dieHuusmand med jord 
Andbjør Johansdtr Hans kone35I 1ste egteskab 
Osmund JoensenDeres børn  9
Knudt JoensenDeres børn  7
Johan JoensenDeres børn  4
Osmund JoensenHusbondens fader 80Enkemand efter 1ste egteskab Fattiglem

Norway Census, 1801, Haatved, Laurdal, Laurdal, Telemark.

Knud OlsenMand52Enkemand efter 1ste ægteskab Huusmand med jord
Ragnild Knudtsdtr Hans børn18
Birgith Knudtsdtr Hans børn16
Birgith Nichoulsdtr Mandens moder 85Enke efter 2det ægteskab Almisselem
Birgith OlsdtrMandens søster55UgiftVanfør og almisselem
Nichouls OlsenMand49 Begge i 1ste ægteskab Huusmand uden jord, gaaer paa dagleye
Tarbjør HalvorsdtrHans kone46Begge i 1ste ægteskab
Ole NichoulsenDeres børn 12
Ragnild Nichoulsdtr Deres børn14
Gunild NichoulsdtrDeres børn  6
Halvor NichoulsenDeres børn  2

Norway Census, 1801, Hegtved Østre, Laurdal, Laurdal, .

Birgitte Nichoulsdtr Tienestefolk 21 

Norway Census, 1801, Lien, Næslands Anne[x], Winie, Telemark.

Ole AslacsenGaardmd. hosbond 50 Begge i 1. egtesk.Af sin gaard
Aase TarjetrHs kone39Begge i 1. egtesk.
AnneDatter19Ugift
AasneDatter16Ugift
ToneDatter12
JorondDatter  9
ChristiDatter  5
AslacSøn  7
TarjeSøn  3
Trond TarjesenKones broder24Ugift
Tarje TorjusenTj. dreng26UgiftNat. soldat
Knud HerjusenTj. dreng19Ugift
Margit Stephandtr Tj. pige41Ugift

Norway Census, 1801, Hmands Plads Nestelie, Næslands Anne[x], Winie, Telemark.

Tarje Kiøstofsen Huusmand 70 Enkemd Faaer tillæg

Norway Census, 1865, Vanvig yttre, Sand, Sand, Rogaland.

Stort kveg (Cattle): 5, Får (Sheep): 12, Havre (Oats): 2 tønner (8 bushels), Poteter (Potatoes): 2 tønner (8 bushels)

Bjødne Bjødnes.HusfaderGaardbruger og Selveier 34 Sand Prgj.
Aase Thorsd.hans Koneg35Hjelmelands Prgj.
Marie Bjødnesd.deres Datterug  2Sand Prgj.
Britha Samsonsd.Tjenestepigeug11Sands Prgj.
Bjødne Bjødnes.hans FaderFolgemandg75Sands Prgj.
Mari Kristensd.hans ModerFolgekoneg61Sands Prgj.
Thormod Bjødnes. hans Broder Jagteførerug 32Sands Prgj.
Marthe Bjødnesd. hans Søsterug22Sands Prgj.

Gaardbruger og Selveier (farmer and freeholder), Tjenestepige (housemaid), Folgemand/Folgekone (man/woman receiving support after giving his/her estate to another), Jagtefører (captain of a small boat)

Norway Census, 1865, Marketeig, Suledal, Suledal, Rogaland.

Stort kveg (Cattle): 3, Får (Sheep): 6, Havre (Oats): 6/8 tønne (3 bushels), Poteter (Potatoes): 1 tønne (4 bushels)

Thor Niels.HusfaderHusmand med Jordg32Suldal
Helga Nielsd.hans Koneg37Suldal
Valborg Thorsd. deres Datter ug  4Suldal
Helga Thorsd.deres Datterug  2Suldal
Niels Thors.Inderste66Suldal
Knut Niels.hans SønDaglønner ellers hjemme hos Faderen ug 20 Suldal

Husmand med Jord (rented a house with small plot of land on a larger farm), Inderst (renter), Daglønner ellers hjemme hos Faderen (day pay earner for his father)

Norway Census, 1865, Meland i Ulledalen, Suledal, Suledal, Rogaland.

Kristen BjenesHusfader, Inderst Brændehugger g37 Sands Prgj.
Guri Nilsdhans Koneg41Suldal Prgj.
Martha M. Kristend  deres Datterug  6Suldal Prgj.
Valborg Kristensd deres Datterug   4Suldal Prgj.
Bjene Kristensderes Sønug  2Suldal Prgj.
etc (19 people total)

Brændehugger (brewer)

Norway Census, 1865, Øen, Borgund, Lærdal, Sogn og Fjordane.

Stort kveg (Cattle): 6, Får (Sheep): 16, Svin (Pig): 1,
Bygg (Barley): 1 1/4 tønner (5 bushels), Poteter (Potatoes): 3 tønner (12 bushels)

Lars Knuds.HusfaderHusmand med Jordg54Lærdals Prgj.
Brita Hansd.hans Koneg52Lærdals Prgj.
Knud Larss.deres SønSkræderug30Lærdals Prgj.
Hans Larss.deres Sønhjælper Faderen med Jordbruget ug 25 Lærdals Prgj.
Haaken Larss.deres Sønug15Lærdals Prgj.
Ragnilda Larsd. deres Datter ug12Lærdals Prgj.
Britha Larsd.deres Datterug  9Lærdals Prgj.

Skræder (tailor), hjælper Faderen med Jordbruget (helps father with farming)

Norway Census, 1865, Tendingen, Tjugum, Balestrand, Sogn og Fjordane.

Thrond SelsengHusfFøderaadsmand Skræddermester g59Sogndals Prgj.
Ingeborg Johaness. Selseng hans Koneg57Hadersleben in Holstein Tydskland
Theodora Olufine SelsengDeres Datter gjennomgaaet et Kursus i
Kvægrøgtning
ug 20 Bergens By.

Skræddermester (master Tailor), gjennomgaaet (studying)

Norway Census, 1865, Lysne øvre, Tønjum, Lærdal, Sogn og Fjordane.

Jakob Larsen logerende Skolelærer ug 20 Lærdals Prgj
etc (12 people total) 

logerende (lodger), Skolelærer (schoolteacher)

Norway Census, 1875, Bergen, Hordaland.

Ingeborg Selseng, (res) 2den Etage (2nd floor), Logerende (lodger), e (widow), (born) Handarbeide 1809, Hadersleben i Schlesvig, (address) 12-68

U.S. Census, 1790, Household of Gad Wait, Ashfield, Hampshire Co. MA, p.8; free white males: 1 16+ (born before 1774); free white females: 2.  (0n the same page is Phoebe's father, Lt. Jon Yeomans, with a household of free white males: 2 16+ and free white females: 3).


U.S. Census, 1800, Household of Gad Wait, Ashfield, Hampshire Co. MA, p.832; free white males: 5 <10 (born 1790-1800), 1 10-15 (born 1785-1790), 1 26-44 (born 1756-1774); free white females: 1 <10 (born 1790-1800), 1 10-15 (born 1785-1790), 1 26-44 (born 1756-1774).


U.S. Census, 1810, Household of Gad Wait, Ashfield, Hampshire Co. MA, p.271; free white males: 1 <10 (born 1800-1810, 2 10-15 (born 1795-1800), 1 16-25 (born 1785-1794), 1 26-44; free white females: 2 16-25, 1 26-44 (born 1766-1784).


U.S. Census, 1820, Household of Gad Wait, Ashfield, Franklin Co. MA, p.14; free white males: 2 <10 (born 1810-1820), 1 10-15 (born 1805-1810)), 2 16-25 (born 1795-1805), 1 45+ (born before 1775); free white females: 1 45+ (born before 1775)


U.S. Census, 1830, Household of Gad Wait, Ashfield, Franklin Co. MA, p.19; free white males: 1 15-19 (born 1810-1815), 1 60-69 (born 1760-1770); free white females: 1 60-69 (born 1760-1770)



U.S. Census, 1850, Household of Amanda Wait, Avon Twp, Lake Co. IL, p.163B, L24, dw172, fam172.

U.S. Census, 1850, Household of George Abbott, McHenry Twp, McHenry Co. IL, p.490, L28, dw5, fam5 (Ledger Smith).

U.S. Census, 1850, Household of Robert Marshall, Licking Twp, Blackford Co. IN, p.18, L1, dw1, fam1.

U.S. Census, 1850, Household of George Babb, Union Twp, Dist.24, Delaware Co. IN, p.396, L34, dw946, fam946.

U.S. Census, 1850, Household of David Babb, Union Twp, Dist.24, Delaware Co. IN, p.399, L30, dw993, fam993.

U.S. Census, 1850, Household of David Marshall, Boon Twp, Madison Co. IN, p.6A, L16, dw71, fam71 (William Fasnaugh, age 16, farmer).

U.S. Census, 1850, Household of John Lightfoot, Madison Twp, Tipton Co. IN, p.522, L7, dw357, fam357.

U.S. Census, 1850, Household of Sophia Randall, Grafton, Rensselaer Co. NY, p.252B, L26, dw1150, fam1331.

U.S. Census, 1850, Household of Benjamin Odell, Grafton, Rensselaer Co. NY, p.265B, L22, dw1337, fam1532.

U.S. Census, 1850, Household of Mary Twaddle, Dist. 16, Fox Twp, Carroll Co. OH, p.174, L15, dw2378, fam2383.

U.S. Census, 1850, Household of Steven Henthorn, Dist. 106, Washington Twp, Monroe Co. OH, p.382, L19, dw117, fam117.

U.S. Census, 1850, Household of Wait Randall, Albany Twp, Bradford Co. PA, p.239, L14, dwd49, fam51.

U.S. Census, 1850, Household of Joel P. Randall, Hebron, Potter Co. PA, p.145, L20, dw-, fam34.

U.S. Census, 1850, Household of John McDoel, Pleasant Valley, Potter Co. PA, p.96, L25 dw-, fam6.

U.S. Census, 1850, Household of David Worden, Roulette Twp, Potter Co. PA, p.95B, L22, dw-, fam34.

U.S. Census, 1850, Household of John Johnson, Christiana, Dane Co. WI, p.354B, L33, dw1332, fam1336.


New York Census, 1855, Household of Benjamin Odell, 1st Election District, Grafton, Rensselaer Co. NY, p.12 (in a log house valued at $25).

New York Census, 1855, Household of Daniel Burdick, 1st Election District, Grafton, Rensselaer Co. NY, p.37 dw298, fam325 (in a frame house valued at $25) (Waite & Eunice Randall, says boarders, probably Daniel's father- and mother-in-law).


U.S. Census, 1860, Household of Ethan Wait, Table Bluff Twp, Humboldt Co. CA, p.142, L25, dw225, fam206.  Household Members: Wait Ethan 61 [b. abt 1799] farmer $4500/1000 Male Massachusetts; Jackson Henry 29 [b. abt 1831] shepherd Male England

U.S. Census, 1860, Household of Joseph Randall, Squaw Grove Twp, DeKalb Co. IL, p.208, L15, dw1542, fam113.

U.S. Census, 1860, Household of G. Wait, Goodale, Lake Co. IL, p.399, L15, dw2958, fam 2928.

U.S. Census, 1860, Household of Jacob Gamen, Harrison Twp, Delaware Co. IN, p.48, L29, dw333, fam321.

U.S. Census, 1860, Household of Mary Babb, Union Twp, Delaware Co. IN, p.101, L32, dw699, fam679.

U.S. Census, 1860, Household of John Lightfoot, Boone Twp, Madison Co. IN, p.155, L28, dw1128, fam1138.

U.S. Census, 1860, Household of Wm Fasnow, Boone Twp, Madison Co. IN, p.156, L34, dw1138, fam1138.

U.S. Census, 1860, Household of Benjamin Odell, Grafton, Rensselaer Co. NY, p.75, L40, dw583, fam631.

U.S. Census, 1860, Household of Stephen Henthorn, Washington Twp, Monroe Co. OH, p.109, L22, dw753, fam752.

U.S. Census, 1860, Household of Joel P. Randall, Hebron, Potter Co. PA, p.1, L13, dw3, fam3.

U.S. Census, 1860, Household of David Worden, Roulette Twp, Potter Co. PA, p.196, L40, dw230, fam230.

U.S. Census, 1860, Household of Stephen Wilcox, Harrison Twp, Grant Co. WI, p.203, L4, dw620, fam605.

U.S. Census, 1860, Household of Robert Marshall, Sylvan Twp, Richland Co. WI, p.235, L1, dw1976, fam1716.

U.S. Census, 1860, Household of George Babb, Sylvan Twp, Richland Co. WI, p.237, L17, dw2000, fam1736.

U.S. Census, 1860, Household of James Twaddle, Sylvan Twp, Richland Co. WI, p.237, L35, dw2004, fam1740.


U.S. Census, 1870, Household of Levi Wait, Grant Twp, Lake Co. IL, p.616, L19, dw70, fam70.

U.S. Census, 1870, Household of Jacob Gayman, Harrison Twp, Delaware Co. IN, p.556, L25, dw20, fam19.

U.S. Census, 1870, Household of Stephen Wilcox, unnamed twp, Rock Co. MN, p.3, L29, dw49, fam49.

U.S. Census, 1870, Household of Benjamin Odell, Grafton, Rensselaer Co. NY, p.24, L40, dw195, fam200.

U.S. Census, 1870, Household of John Asmondson, Albion, Dane Co. WI, p.14, L10, dw216, fam216 (John Johnson).

U.S. Census, 1870, Household of David Worden, Beetown, Grant Co. WI, p.13, L13, dw 176, fam 179.

U.S. Census, 1870, Household of Rheuben Randall, Beetown, Grant Co. WI, p.20, L13, dw 177, fam 180.

U.S. Census, 1870, Household of Joseph Randall, Harrison Twp, Grant Co. WI, p.22, L34, dw154, fam57.

U.S. Census, 1870, Household of Ole Elison, Fountain Twp, Juneau Co. WI, p.5, L34, dw40, fam41.

U.S. Census, 1870, Household of Ledgard Smith, Akan Twp, Richland Co. WI p.3, L20, dw15, fam15.

U.S. Census, 1870, Household of William Fosnow, Akan Twp, Richland Co. WI p.7, L1, dw29, fam26.

U.S. Census, 1870, Household of Robert Marshall, Sylvan Twp, Richland Co. WI, p.2, L4, dw10, fam10.

U.S. Census, 1870, Household of Stephen Henthorn, Sylvan Twp, Richland Co. WI, p.10, L12, dw67, fam68.

U.S. Census, 1870, Household of David Smith, Sylvan Twp, Richland Co. WI, p.18, L29, dw138, fam138.

U.S. Census, 1870, Household of George H. Babb, Sylvan Twp, Richland Co. WI, p.18, L35, dw139, fam139.

U.S. Census, 1870, Household of John Lightfoot, Sylvan Twp, Richland Co. WI, p.23, L1, dw165, fam166.


U.S. Census, 1880, Household of Alesander Tweede, Avon, Lake Co. IL, ED240, p.602B, L20, dw 95 fam 98 (Amanda Wait, stepmother).

U.S. Census, 1880, Household of Thomas H. Haras, Sheffield, Clinton Twp, Franklin Co. IA, ED79, p.439A, L28, dw44, fam44.

U.S. Census, 1880, Household of John R. Worden, Danville Twp, Worth Co. IA, ED249, p.507A, L4, dw35, fam35.

U.S. Census, 1880, Household of Ledgard Smith, Dodge Twp, Ford Co. KS, ED378, p.567D, L13, dw 3, fam 3.

U.S. Census, 1880, Household of George Henthorn, Dodge Twp, Ford Co. KS, ED378, p.567D, L17, dw 4, fam 4.

U.S. Census, 1880, Household of Stephen Wilcox, Lu Verne Twp, Rock Co. MN, ED235, p.19, L15, dw129, fam132.

U.S. Census, 1880, Household of Jacob L. Kvamme, Utica Twp, Crawford Co. WI, ED54, p.17, L21, dw138, fam138.

U.S. Census, 1880, Household of Lars Kvamme, Utica Twp, Crawford Co. WI, ED54, p.23, L24, dw193, fam193.

U.S. Census, 1880, Household of Add Ellicksen, Fountain Twp, Juneau Co. WI, ED185, p.9, L42, dw59, fam66.

U.S. Census, 1880, Household of Sven Anderson, Plymouth Twp, Juneau Co. WI, ED196, p.17, L36, dw167, fam175.

U.S. Census, 1880, Household of Hulver Johnson, Clifton Twp, Monroe Co. WI, ED33, p.15, L30, dw125, fam126.

U.S. Census, 1880, Household of John Lightfoot, Akan, Richland Co. WI, ED229, p.3B, L1, dw50, fam50.

U.S. Census, 1880, Household of William Fosknow, Akan, Richland Co. WI, ED229, p.5A, L7, dw76, fam77.

U.S. Census, 1880, Household of David Smith, Sylvan Twp, Richland Co. WI, ED242, p.5, L12, dw2, fam2.

U.S. Census, 1880, Household of Joeseph Randall, Sylvan Twp, Richland Co. WI, ED242, p.13, L36, dw6, fam6.

U.S. Census, 1880, Household of William Henthorn, Sylvan Twp, Richland Co. WI, ED242, p.15, L24, dw4, fam4.

U.S. Census, 1880, Household of Robert Marshall, Sylvan Twp, Richland Co. WI, ED242, p.21, L9, dw3, fam3.

U.S. Census, 1880, Household of George H. Babb, Sylvan Twp, Richland Co. WI, ED242, p.21, L38, dw8, fam8.


U.S. Census, 1890, Veterans Schedule for Robert Marshall, Sylvan Twp, Richland Co. WI, ED187, p.2, L25, dw90, fam90.


U.S. Census, 1900, Household of Ledgard Smith, Fairview Twp, Ford Co. KS, ED50, Sh2A, L4, dw20, fam22.

U.S. Census, 1900, Household of George Henthorn, Clayton, Crawford Co. WI, ED12, Sh10B, L56, dw185, fam192.

U.S. Census, 1900, Household of John M. Anderson, Elroy, Juneau Co. WI, ED74, p.6B, L54, dw120, fam127.

U.S. Census, 1900, Household of Jacob L. Quamme, Fountain Twp, Juneau Co. WI, ED75, p.8B, L88, dw156, fam157.

U.S. Census, 1900, Household of Edd Ellicson, Fountain Twp, Juneau Co. WI, ED75, p.10A, L6, dw181, fam182.

U.S. Census, 1900, Household of Carl Anderson, Plymouth Twp, Juneau Co. WI, ED86, Sh1B, L68, dw14, fam14 (Sven Anderson, father).

U.S. Census, 1900, Household of John H. Johnson, Byron Twp, Monroe Co. WI, ED94, p.4B, L81, dw91, fam93.

U.S. Census, 1900, Household of Halver Johnson, Clifton Twp, Monroe Co. WI, ED95, p.4B, L72, dw67, fam68.

U.S. Census, 1900, Household of William Fosnow, Akan Twp, Richland Co. WI, ED108, Sh4B, L91, dw65, fam78.

U.S. Census, 1900, Household of David Smith, Sylvan, Richland Co. WI, ED122, Sh4B, L90, dw85, fam85.

U.S. Census, 1900, Household of Warren J. Randall, Sylvan, Richland Co. WI, ED122, Sh5B, L64, dw100, fam100.

U.S. Census, 1900, Household of Douglas M. Cranston, Sylvan, Richland Co. WI, ED122, Sh9B/10A, L93, dw191, fam194 (George H. Babb, father-in-law).

U.S. Census, 1900, Household of Grant Smith, Kickapoo Twp, Vernon Co. WI, ED165, Sh8B, L60, dw160, fam160.

U.S. Census, 1900, Household of Joseph Randall, Readstown, Vernon Co. WI, ED165, Sh11B, L54, dw224, fam224.


U.S. Census, 1910, Household of George Henthorn, Clayton Twp, Crawford Co. WI, ED3, p.5A, L30, dw87, fam88.

U.S. Census, 1910, Household of John Anderson, Elroy, Juneau Co. WI, ED70, p.7A, L16, dw143, fam148.

U.S. Census, 1910, Household of Jacob Quamme, Fountain Twp, Juneau Co. WI, ED71, p.6A, L31, dw102, fam105.

U.S. Census, 1910, Household of Nels Sherman, Fountain Twp, Juneau Co. WI, ED71, p.7B, L57, dw127, fam130.

U.S. Census, 1910, Household of John H. Johnson, Clifton Glendale Highway, Clifton Twp, Monroe Co. WI, ED126, p.2B, L64, dw34, fam35.

U.S. Census, 1910, Household of Jean Fosnow, Akan Twp, Richland Co. WI, ED87, p.6B, L48, dw128, fam132.

U.S. Census, 1910, Household of David Smith, Main St., Richland Center, Richland Co. WI, ED97, Sh11B, L73, dw263, fam279.

U.S. Census, 1910, Household of Warren J. Randall, Readstown, Vernon Co. WI, ED145, p.2A, L32, dw33, fam34.

U.S. Census, 1910, Household of Herman Henthorn, Readstown, Vernon Co. WI, ED145, p.2B, L82, dw88, fam67.

U.S. Census, 1910, Household of Grant Smith, Kickapoo Twp, Vernon Co. WI, ED145, p.9A, L46, dw51, fam52.


U.S. Census, 1920, Household of Herman Henthorn, Clayton Twp, Crawford Co. WI, ED4, Sh9A/B, L48, dw33, fam37.

U.S. Census, 1920, Household of Martha Anderson, Elroy (Plymouth Twp), Juneau Co. WI, ED66, p.12A, L8, dw45, fam48.

U.S. Census, 1920, Household of Herman Johnson, Fountain Twp, Juneau Co. WI, ED67, p.3B, L78, dw53, fam52.

U.S. Census, 1920, Household of Jacob L. Quamme, Lindina, Juneau Co. WI, ED71, p.8B, L65, dw155, fam156.

U.S. Census, 1920, Household of John Johnson Sr., Clifton Kendall Highway, Clifton Twp, Monroe Co. WI, ED123, p.6B, L63, dw122, fam122.

U.S. Census, 1920, Household of David Smith, Viola, Richland Co. WI, ED199, p.12A, L27, dw90, fam93.

U.S. Census, 1920, Household of George Henthorn, Readstown, Vernon Co. WI, ED198, p.6A, L35, dw126, fam127.

U.S. Census, 1920, Household of Grant Smith, Kickapoo Twp, Vernon Co. WI, ED198, p.7B, L71, dw136, fam140.

U.S. Census, 1920, Household of Warren J. Randall, Kickapoo Twp, Vernon Co. WI, ED198, p.8B, L74, dw162, fam166.


U.S. Census, 1930, Household of Hiram J. Johnson, Tipton, Cedar Co. IA, ED16-2, Sh12A, L29, dw354, fam364.

U.S. Census, 1930, Household of John H. Johnson, Clifton Twp, Monroe Co. WI, ED41-6, p.3A, L9, dw47, fam47.

U.S. Census, 1930, Household of Herman Henthorn, Kickapoo Twp, Vernon Co. WI, ED62-18, Sh6B, L69, dw129, fam131.

U.S. Census, 1930, Household of Warren J. Randall, Kickapoo Twp, Vernon Co. WI, ED62-18, Sh6B, L67, dw128, fam130.

U.S. Census, 1930, Household of Holly F. Smith, Elm St., Stark Twp, Vernon Co. WI, ED62-19, Sh5B, L72, dw125, fam128.

U.S. Census, 1930, Household of Grant Smith, Viola St., Readstown, Vernon Co. WI, ED62-22, Sh2B, L71, dw48, fam55.


U.S. Census, 1940, Household of Herman J Johnson, Elroy, Juneau Co., Wisconsin, ED29-5, p.24B, L41, HH471.

U.S. Census, 1940, Household of Arnold B Burkum, 411 West Sabin Ave, Ladysmith, Rusk Co., Wisconsin, ED54-20, p.1A, L7, HH1 (Herman O Henthorn, Father-in-law).

U.S. Census, 1940, Household of Holly Smith, La Farge, Vernon Co., Wisconsin, ED62-21, p.2A, L32, HH29.

U.S. Census, 1940, Household of John Balint, Cushman Hollow Road, Liberty Twp, Vernon Co., Wisconsin, ED62-22, p.2B, L63, HH29 (Emma Randall, Mother-in-law).


The Ancestors of John Everett Hale Johnson  |  The Ancestors of Phyllis Marie Smith.


Home  |  Contact  |  Introduction to Ancestor Charts  |  Surname Index
Given Name Index (Norwegian)  |  Given Name Index (Swedish)

© Shirley York Anderson