Search billions of records on Ancestry.com

Klickitat County Title Abstracts

     Land Records can be a source of genealogical information as land passes from one person to another. The Klickitat County Historical Society holds a significant number of Title Abstracts, which are the abbreviated historical records of a particular piece of property within the County.
     Most, if not all, of the Abstracts begin with a United States Patent from the Government Land Office, granted by the President of the United States. The Patent includes a Homestead Certificate number. The National Archives and Records Administration holds the federal land records for the Government Land Office, and can be contacted for additional information on the patent itself. Their own records may include more information about the first person to whom the patent on the property was granted, perhaps such information as age and place of birth, and even information about family members.
     Some of the Historical Society's Title Abstracts has may only reflect the passing of ownership through sale of the property. Other Abstracts may include probate information, such as last will and testament; a guardianship established when a parent, with minor children, dies; deeds; mortgages; liens; documentation of the seizure of the land and its reselling if the owner fails to pay property taxes; the inclusion of water rights with specific pieces of land; court records; occasionally, a marriage license or granting of divorce; and other documents. Title Abstracts can place a person or family in a locality for a particular period of time. They may shed light on family relationships as they relate to the records of that specific piece of property.
     Several of the Abstracts have early maps of townships, with landowners listed on the map. Names within the Title Abstracts include those of early Klickitat County residents. Much of Goldendale's early history, including Additions to the city, are documented, as well.
     Helen Hill and Cindy Blandine are cataloguing the Abstracts and extracting the names included in them. To obtain information from an Abstract, interested parties need to note its number, and then contact the archivist at the Klickitat County Historical Society.

Klickitat County Historical Society
Attn: Archivist
P.O. Box 86
Goldendale, Washington 98620.
Their phone number is 509-773-4303.

     The Historical Society is housed at the Presby Museum in Goldendale, Washington. The Presby Museum is open from early-April to late-October, each year. Access to Abstracts may be limited during the winter months, while the Museum is closed.

The information below is listed in NO particular order!
To find a name, use "EDIT", then the "FIND" function.

Or, as a possible timesaver, press here for an Index of the names listed below.


1-B

Beaty, Thomas G.
Carwell, Phillip and Nancy Jane
Chatfield, John R. and Sarah E.
Darch, Wm. T.
Dustin, Hiram
Keats, John, Clerk
Raymond, Henry C.

2-B

Abeling, Edward
Byars, W. F.
Castle, Crocket and Ann C.
Durland, Andrew J.
Gunning, Delbert
Kuhnhausen, William and Marie
Kuhnhausen, Hugo

3-B

Butler, Truman
Fraser, Faith Alice
Jarvis, Edwin M. and Wilma A.
Overbaugh, W. R. and Dora
Reckers, Cornelius and Mabel S.
Schneider, Frank A. and Sadie B.
Simpson, H. L. and Glenn L. (wife)
Smith, T.
Waugh, Justin M. and Dorothy

4-B

Aldrich, Frank and Clara J.
Aldrich, Frank, Klickitat Ferry Co.
Arlington & Klickitat Ferry Co
Burnham, Carrie (formerly Carrie Wilson)
Burnham, Harry J.
Columbia Valley Railroad Co.
Duncan, L. A.
Portland & Seattle Railway Company
Smith, James W.
Weaver, Leroy and Alice
Wilson, Carrie S.
Wilson, Harvey S.

5-B

Aldridge, Robert L. and Sadie
Bates, H. W.
Brooks, N. B.
Brooks, R. A.
Brooks, Z. O.
Burnett, L. M.
Cameron, G. W.
Claterbos, H. L.
Deer Creek Mining Co.
Hayes, A. R.
Heickert, M. E.
Jarvis, Edwin M. and Wilma A.
McCoy, J. C.
O'Malley, Lewis
Radcliffe, Sadie B.
Read, G. A.
Rothbell, Rolland C. & Antoinette
Ryan, Mrs. E. J.
Schneider, Annie
Schneider, Frank A and Sadie B.
Schneider, Frank A. and Bird R.
Simpson, H. L. and Glenn L.

6-B

Barnes, Caroline A.
Belsheim, A. G.
Bewley, Roswell L.
Blalock, James L. and Florence L.
Bruner, Josephine M.
Byrkett, Harvey J., and Sarah A.
Coate, William
Cox, Hugh L. and Bee
Cox, Robert F. and Emma S.
Edwards, T.
Embury, Elizabeth
Embury, S. Harris and Lizzie
Evans, Timothy and Lorena
Fabrick, Glen R. and Margaret S.
Gifford, Charles M.
Guler, Chris
Henderson, Arthur A.
Laughlin, Edgar E. and Elizabeth L.
Martin, Mathew A. and Gertrude
Mathews, A. E.
Meyer, Lorne M. and Ellen E.
Reid, William
Reynolds, John E. and Daisy E.
Shogren, Fred
Sibley, G. R.
Smith, O. J.
Trout Lake Stock Company
Troutlake Irrigation and Power Co.
Wagnitz, A. J.
Wagnitz, August
Witt, D., E., and Lizzie
Wyder, John
Ziegler, S.C.

7-B *** Includes Map of TWP 5N Range 3 EW with landowners

Conboy, Peter
Schull, William E. and Nellie

8-B

Cross, Nancy J.
Hamann, John
Jarvis, E. N. and Wilma
Jarvis, Elizabeth, heirs of
Jarvis. John H. and Irma (or Erma)
Jones, William B. and Elizabeth
Klickitat Co. Abstract Company
Neil, J. L.
Swan Hamann Lumber Company
White Salmon Bank
White Salmon Lumber Company
Wyers, John G. and Betsy

9-B

Gilbert, Giles
Marble, Ansil S. and Frances Louise

10-B***Includes map of owners of land in TWP 4N Range 13E

Christopher, David A. and Annie

11-B

Hastings, W. W.
Jackson, R. E. and Laura M.
Livingstone, R.
Madsen, Albert
McFall, Daniel D. and Mary Jane
Oregon Mortgage Company

12-B

Brooks, N. B., Guardian
Burts, Annie
Burts, Chester
Burts, Daniel M.
Burts, Edward
Burts, Laura I.
Camplan, Charles T.
Collins, Ellen
Collins, John
Collins, John, Jr.
McCredie, W. W.
Parker, Jennie
Ramsey, C. W.
Story, W. J.
Watts, Emma

13-B***Includes map of Twp 4N, Range 14 with landowners

Carratt, George
Kayser, Charles F.
Meagher, Laura
Morgan, Homer T. and Virginia V.
Thompson, Arthur and Teresa
Thompson, Nathan and Nona

14-B *** includes map of Goodnoe Hills Fruit Farms No. 5

Aldrich, Frank and Clara J.
Barber, Amy
Courtway, Anthony B. and Addie P.
Dunbar, William R.
Goodnoe Hills Fruit Farms No. 5
Hornibrook, Ira
Portland Trust Company of Oregon
Presby, Winthrop B., and Zoe B.
Swetland, Scott

15-B

Lefever, D. G.
Mears, Allen and Elsie May
Mobley Brothers, Leasees
Nelson, Gustaf N. and Nettie E.
Snover, Benjamin N. and Mary E.
VanVactor, William and Emily
White, A. O. and Minnie W.
Whitmore, Wilson and Rebecca A.

16-B--includes John Golden's First Addition to Goldendale

Anderson, A. L.
Billington, G. W.
Boart (?), S. L.
Byng, Samuel J. and Emma
Courtway, A. B. and Addie P.
Cram, Daniel and Ophelia
Cumming, William and Grace
Darch, William T., Guardian
Dunbar, Ralph O. and Clarissa A.
Golden, John J. and Jane G.
Hess, Jacob and Elizabeth E.
Kimberland, Lyonell J. and Mary
Kormil, Alexander and Mollie
Lowenberg, Solomon
McInnis, M.
McLeod, A. M.
McLeod, A. M. & Company
Reed. C. W.
Richardson, Jacob
Richardson, Robert and Bird
Sears, Homer A.
Snover, B. N. and Mary E.
Snover, John W. and Susie
Sprinkle, David S.
Stromberg-Carlson Telephone Manufacturing Company
Taylor, G. H.
Verdin, Joseph H. and Mary
Ward, E. C.
White, Elinor
White, Ester
White, Noble
White, William J. and Ellen L.
White, William J. and Mary M.

17-B

Melgard, A.
Stout, William H.

18-B

Hacklander, William
Knapp, John A.

19-B--***Records of Northern Pacific Railroad Company

Central Trust Company of New York
Coombs, Matilda Kormil
Davidson, James
Dietzel, C. W.
Farmer's Loan and Trust Company
Kormil(owiez), Johanna including her Last Will
Kormil(owiez), Joseph
Kormil, Clement
Kormil, Victor
Melgard, A.
Mercantile Trust Company of New York
Northern Pacific Railroad Company
Oregon Mortgage Company, Limited
State Bank of Goldendale

20-B

Barnes, Mary Ann
Central Bank of Toppenish
Coley, Amos E. and Mary E.
Coley, Caryl E. and Dena
Cook, John L. and Sarah M.
McEwan, Charles and Minnie May
McEwan, Christian F. and Maude
McEwan, Matthew and Sarah A.
McEwan, William
Newell, Charles H. and Mary E.
Norris, Lorena
State Bank of Goldendale
Stephens, William
Trumbo, Alta Viola
Trumbo, Clifford U.
Trumbo, Uriah B. and Rosetta
Western and Hawaiian Investment Company
Willard, Cora

21-B*** Includes John Golden's Second Addition to Goldendale and field notes for the Re-Survey

Aldrich, Frank and Clara J.
Bachman, A.
Bachman, Simon and Sophie
Burke, Henry
Byng, Samuel and Emma
City of Goldendale
Common Schools of Klickitat Co.
Courtway, A. B. and Addie
Dunbar, W. R.
Ehrman, Julius
Esberg Bachman & Company
Esberg, Alfred I.
Esberg, Mendel
Golden, John J. and Jane G.
Johnson, Thomas and Ann
Kimberland, Lyonell J. and Mary
Klickitat Republican Newspaper
Lowengard (or t), Joseph
Lowengart, Philip
Lowengart, Sanford
Mayer, Max
Melgard, A.
Phillips, H. C. and Stella I.
Reed, C. W.
Reid, J. J. and Dillie B.
Sears, Homer A.
Sichel, Sigmund
Ward, Nathaniel L.
Ward, Sr., Christopher and Thirza
Whittom, Nathaniel

22-B

Parrott, Charles

23-B

Crocker, Jacob and Emma
Jacroux, G. A.
National Bank of Goldendale
Yeackel, Charles T.
Yeackel, Fred
Yeackel, Henry and Flora Belle
Yeackel, Joseph

24-B

Fronek, John and Freda
Garver, Robert W.
Hanigan, Harry D.
Hanigan, John D., Jr.
Hanigan, Margaret
Moore, Beulah Patterson
Patterson, Charles
Patterson, Luella
Patterson, Marjorie
Patterson, Nina
Patterson, Otto G.
Prinster, Josephine Patterson
Reynolds, Alice P., including her Last Will
Reynolds, Catharine R.
Reynolds, Charles R.
Sellinger, George R. and Della May
Stadelman, William F. and Maggie
Townsend, Wilson L.
Vieno, J. Edwin and Josephine
Wagstaff, Harry A. and Mary S.
Willey, George L.

25-B

Abel, Nelson W. and Mary H.
Alexander, George W. and Lucy A.
Alliance Trust Company, Limited
Byers, W. E. and Cora B.
Carroll (aka Correll), Frank. S. and Cloie D.
Churchill, Charles L.
Headrick, A. A.
Johnstead, Iver I. and Anna M.
Sanders, Edgar and Mary E.
Scottish American Mortgage Company

26-B

Alexander, William H.
Crane, William
Guarantee Loan and Trust Company of Seattle
Lines, Martha M., Executrix of P. C. Lines Estate
Lyons, P. C.
Melgard, A.
Purvine, Nelson
Ruedy, A. H.
Smith, James W.
Smith, Robert Edward
White, Richard D. and Ada J.
White, Richard D. and Susa

27-B

Brown, Charles W. and Sarah
Conlee, Frank E.
Conlee, Lloyd and T. L. (husband & wife)
Estes, C. H. and Julia
Hamann, John
Mosher, Frank and Elizabeth C.
Neil, J. L.
Nichols, C. A.
Pyatt, Lewis G. and Sarah E.
Swan Hamann Lumber Co.

28-B

Bank of Bickleton
Blake, George S. and Bessie M.
Brooks and Company Bank
Cahill, Annie Kuhn
Carstens, Frederick W.
Chapman, Eldon V. and Eulalie A.
Chapman, Merle
Headrick, A. A.
Hendricks, Matilda Kuhn
Hofaber, Gustave
Hooker, Mary Kuhn
Kershaw, Lilly
Kuhn, Barbara
Kuhn, James Benjamin
Kuhn, John P., including his Last Will and Testament
Kuhn, Joseph
Kuhn, Katie
Kuhn, Mary
Kuhn, Mickel (Michael) Joseph
Kuhn, Peter, Junior
Kuhn, Peter, Senior
Kuhn, Simon Antone
Miller, George and Minnie
Payne, Ida H.
Rossier, S. A.
Sixprong Store and Postoffice
Smith, A. J.
Smith, Bertrie and Sarah L.
State Bank of Goldendale

29-B--Terminal Addition to Goldendale. Also includes Map of other Goldendale Additions and Map of TWP 4N, Range 16 E with landowners

Beams, D. M. and Lementine
Becket, J. A.
Brooks, N. B. and Rosa A.
Chapman, Arthur C.
Chatfield, James Franklin and Vera M.
Chatfield, John R. and Sarah E.
Chatfield, John Thomas
Clark, Mason B.
Clark, Sarah E. (formerly Sarah E. Chatfield)
Coley, A. E.
Courtney, Samuel L. and Pearl M.
Dustin, Hiram
Kayser, C. F.
Lee, E. H.
McKenney, H. E.
McKerr, Sarah E., Guardian
Newell, C. H. and Mary
Painter, J. W. and Ivy F.
Raymond, Henry C.
Savage, Mary E.
Shelton, Bert and Maud
Steiner, W. F.
Woody, M. F. and M. M.
Young, Henry D.

30-B--including information on D. B. Gaunts First Addition to Centerville, including blocks 1 and 2

Ahola, Peter and Ethie M.
Barger, John
Barger, Rebecca
J. Breyman
Bronaugh & Bronaugh
Brown, Albert J. and Elizabeth R.
Childers, S. W.
French
Gaunt, Dixon B. and Martha J.
Landrum, J. B.
Lucas, John T. and Emma E.
McFarland
Miller, George W.
Whitney, Nelson
Russell, Harriet
Summerville, Charles
Tilden, John W. and Cynthia

31-B***includes old map of Klickitat County and map of Twp 5 N Range 16 E with landowners

Carter, Lynda A.
Carter, Melvin H.
Flanary, Jasper G. and Evelyn E.
Huston,Frank L.
Lee, E. H.
O'Neal, Jonas R. and Ethel M.
Rauch, William P. and Elizabeth E.
Rosenstock, William S. and Leta E.
Sherwood, C. A. and Minnie
State Bank of Goldendale
Stout, Evelyn E.
Wilbur, W. H. and Gertrude

32-B

American Freehold Land Mortgage Company of London
American Land Mortgage Company
Bonjour, Charles
Brooks, N. B. and Rosa A.
Brown, A. J. and Elizabeth
Brown, A. Leroy
Brown, Alta E.
Brown, Harley E.
Bunnell, A. M.
Cheers, Mabel
Du Bois, Lloyd
Dustin, Hiram and Rachel F.
Goodnoe, Philetus
Goodnough, L.
Hammond, F. N. and Edith L.
Hartshorn, Amander P. and Martha Jane
Hartshorn, William M.
Haskell, John A. and Harriet Russell
Haskell, Russell
Henkle, G. W.
Hottman, J. L. and M. E.
John Paton & Company
Kemph, Eva L.
Linard, Michael
Moore, Chester and Emily
Morehead, William and Rachel
Ramsey, C. W.
Russell, William G.
Smith, Frank
Smith, Mabel
Smith, S. D., and Maude L.
Snyder, W. E.
Sorber, Charles and Alice M.
Stewart, Elma L.
Sturgess, O. D. and Amanda
Wilson, Charles

33-B--includes Chatfield's First and Second Additions to Goldendale (handwriting very elaborate and difficult to read) and Field Notes and Plats by Jacob Richardson, Surveyor

Bell, Margaret
Benson and Thomas
Benson, John A. and Jane
Burger, W. C.
Chatfield, John R. and Sarah E.
Coffield, James
First National Bank of Goldendale
Grossman, J. B.
Ingersoll, Isaac N. and Mary E. (including divorce decree)
Jackson, R. E.
Jones, Stanton and Harriet
Lystrup, Christian and Mary E.
Masters, Sarah Stella (or Estella)
Masters, Thurston L. and Mary J.
Mellis, F. R. and T. W.
Newell, C. H.
O'Brien, Laughlin
Raymond, Henry C.
Richards, Ira C. and Dora Dale
Sanders, Joseph and Eva
Shelton, Curtis M. and Flora D.
Thomas, Cyrus and Eliza A.
VanAelstyn C. R., and Mary E. Ingersoll (includes their marriage license)
West, Anna E.

34-B--handwriting is elaborate scroll and difficult to read.

Bolton, G. V.
Gardner, Samuel W. and Sarah A.
Green, W. L.
Helm, Ashbury C. and Josephine
Helm, Richard W. and Eliza A.
Masters, Thurston L. and Mary Jane
Turner, John W. and Harriet N.
Wing, Alanson (Alonzo???)--includes some Probate/Estate information)
Wing, Marion E.

35-B

Bratton, Talleyrand
Gilbreath, Isaac Milton
Ryan, Anna May
Ryan, Edward
Ryan, Ellen
Ryan, Joseph
Ryan, Patrick and Ellen T.--includes Patrick's Last Will and Testament
Sweeney, Edward T.

36-B

Baker, Almon
Barnett, William M. and Sarah E.
Brooks, N. B.
Golden, John J. and Jane G.
Kimberland, Lyonell J. and Mary
McCoy, W. B.
Pike, E. W.
Pike, Moses
Scammon, Justin
Shelton, Bert and Maud
Shelton, Curtis M. and Flora D.

37-B

Crocker, Jacob and Emma
Ested, Mamie Niemela
Fenton, Frank
Jackel, August T. (changed from Yeackel??)
Jackel, Conrad A. (aka Connie E.--changed from Yeackel??)
MacMahon, J. R.
National Bank of Goldendale
Norris, W. D.
Pioneer State Bank
Yeackel, August T.
Yeackel, C. T.
Yeackel, Fred
Yeackel, Henry and Flora Belle
Yeackel, Joe

38-B

Coop, Ernest E. and Willie B.
Gillett, Mary U.
Huston, Frank L.
Jusilla, John E.
Master, Donald M.
Ramsey, C. W.
Ritzschke, D. E. and Mary E.
Tobin, John
VanHoy, John M. and Mary J.
VanHoy, Rebecca A.
VanHoy, William A. and Jennie O.
Wilkins, William J. and Rebecca A.

39-B--John Golden's First Addition to Goldendale, including field notes of the resurvey

Bennett, T. H. and Florence
Downer, J. W. and E. A.
Filloon, George W. and Ida
Golden John J. and Jane G.
Graff, D. W. and Elizabeth
Harvey, Edward G. and Frances M.
Kimberland, Lyonell J. and Mary
Masters, T. L.
Montgomery, T. B.
Reinhart, C. S. and Clara J.
White, Margaret

40-B--includes map of Chatfield's Addition to Goldendale and an order to resurvey and plat the city

Beel (or Beal), Josiah
Burgen, W. C.
Chatfield, James F.
Chatfield, John R. and Sarah E.
Chatfield, John T.
Dustin, Hiram
McKee, Vina M.
Raymond, Henry C.
Warner, Melville M. and L. J.
Watkins, Ward and Flora
Wing, W. A. and Ida
Wood & Watkins
Wood, G. H.

41-B --includes fragile map of Twp 5 N, Range 17 E and its landowners, as well as Field Notes of Water Ditch Survey and Water Rights information on West Forks of Three Creeks

Allyn, J. G. and Rosetta M.
Allyn, Joseph H. and Buena V.
Davis, W. G. and Jemima
Dryden, William and Elizabeth M.
Ellerby, Sylvester and Elizabeth
Humphrey, Charles K. and Letitia G.
Knapp, George E. and Alice B.
Lefever, F. P.
Maken, N.
Moore, Llewellyn C. and Bercy H.
Morris, Willis
Robertson, Daniel
Smith, J. D.
Swanson, Frank G.

42-B

Beeks, J. W.
Berg, August and Catherine
Bertschi, Albert
Bjoinerud, C. E.
Borde, Vinzene
Bowen, George W.
Burgen, W. C.
Central Bank & Trust
Conboy, Peter and Katy (or Katie)
Duffy, J. F.
Goodman, John and Ethel M. (includes water rights)
Granville, Richard
Granville, Thomas R.
Gump, A. J. and Nancy J. (includes water rights)
Hamilton, Alex
Hanson, A. G.
Hanson, B. E.
Hanson, John H. and Heline (includes some probate information)
Kuhnhausen Bros.
Kuhnhausen, Hugo W.
Look, Anna
North American Mortgage Company
Smith, F. G.
Smith, G. W.
Smith, William and Catherine E. Granville
Taylor, Geoffery H.
Wade, R. M. & Co.
Walker, John and Mary Granville
Wilson, E. M.

43-B--map included of Tax lot 2 A. Includes Chatfield's Addition and information on the resurveying and platting

Burgen, W. C.
Chatfield, James F.
Chatfield, John R. and Sarah E.
Chatfield, John T.
Conden, Richard W. and Rosa M.
Condon (or Conden), Georgiana
Dustin, Hiram
Eddy, Wayne A. and Geraldine J.
Hoctor, Michael M. and Henrietta J.
Knox, Bert
McAdams, John A. and Eva L.
Melgard, A.
National Bank of Goldendale
Purvine, Abel
Purvine, Claude
Purvine, Mary Matilda
Purvine, Melvin and Pearl E.
Raymond, Henry C.
State Bank of Goldendale
Uecker, Wade L. and Gladys G.
Vincent, F. P.
Wiidanen, Jennie E.

44-B--includes info on John Golden's Third Addition to Goldendale and map of several additions to the city, as well as replatting and resurveying details

Baker, Sarah A.
Baldwin, Annie Bullack
Burgen, W. C.
Carson, Samuel M. and Katy L.
Clary, Hardee P.
Clary, Henry A. and Alice A.
Clary, John H.
Couey, James M. and Sarah E.
Courtway, Anthony B.
Darland, Charles B. and Adella
Farris, George R. A. and Nancy E.
Golden, John J. and Jane G.
Harkleroad, William E.
Hubl, Edward and Mary
Kayser, C. F.
Kimberland, Lyonell J. and Mary
Lamb, N. H.
Lucas, Samuel and Florence
Miller, John F.
Mitchell, George R. and Mara Isabella
Morley, William C. and Minnie A.
Pollock, James and Christina Bell
Rodgers, David M. and Nancy E. (formerly Nancy E. Farris)
Ryalls, Thomas
Smith, J. H.
Snover, Andrew
Snover, B. N.
Sotyr, W. J.
Stone, A. L.
VanVactor, William
Ward, E. C.
Ward, W. H.
Waupashall, Carl and Mary
White, Thomas J. and Amelia
Whittom, Nathaniel
Winterstein, Benjamin F. and Mary E.
Winterstein, William and Susan

45-B

Abeling, Edward T. J. and Mabel W.
Allyn, J. G.
Andrews, Marion E. and Eliza A.
Clark, Lewis C.
Conlee, C. T. and Lillie
Diven, Robert J. and Eva F.
Hause, Guy
Johnson, C. A.
Reed, F. C.
Slingerland, S. S.
Spalding, Guy A.
Sunderland, R. D. and Hattie
Vanhoy, John M. and Mary J.\

46-B

Drayer, Charles
Drayer, Malinda Jane
Halonen, Johana (John) and Mary L. (Olson) (includes their marriage certificate)
Kaidera, J. C., Executor of the will of John P. Karjalainen
Karjalainen, John P.
Lehto, Herman
Matta, Adolph
Olsen, Hans P. (aka Peter)
Olson, Peter (deceased) (aka Hans P.) and Mary L. (includes some probate papers)
Olson, Oscar
Olson, Emma
Stoughton, George E.

47-B--includes Railroad Addition information and map

Allen, B. F.
Barnes, Florence L. (Golden)
Barnes, Harvey O.
Barnes, Mary E. (Golden)
Barnett, Sarah E. (Golden)
Brooks, N. B.
Bunnell, Dora Dale (Golden), formerly Dora Dale Richards
Burgen, W. C.
Clayton, Jere B. and Dutilly Louise (Trotter)
Coffield, Clara
Coffield, James
Golden, John J. and Jane G.-- (includes probate info for John)
Golden, John Wesley
Golden, Paul Cookman
Grange Supply Company
Harbke, J. A.
Hill, Alemeda (Golden) (aka Almeda and Alameda)
Knox, W. N. and Julia A.
Knox, William Norman, Jr.
Melgard, A.
Moore, H. A.
Moore, W. H.
Pike, E. W.
Ponting, Luella (Golden), formerly Luella Love
Shelton, Flora D. (Golden)
Shelton, Flora D. (Golden), Administratrix John G. Golden Estate (includes probate info)
Ulman, U. J. and Mattie A. Streeter
Wash, W. A.
Wells, H. W.
Wilson, Archibald
Wilson, Barbara

48-B--includes field notes, Plat map and dedication of Ward's Addition

American Mortgage Company of Scotland
Bacher, V. A.
Chapman, Merle W. and Violet E.
Chatfield, John R. (deceased) and widow Sarah E. (includes probate information)
Clark, Sarah E.
Coley, C. A.
Collins, Merilla A.
Crump, James T. and Jane L.
Holter, Pharmer and Vernice E.
Hornibrook, Samuel and Sallie
Masters, T. L. and Mary J.
McEwen, John R.
McKinney, J. O.
Ostrander, Marcy C.
Thomas, Cyrus and Eliza A.
Thomas, Daniel B. (aka D. B.) and Minnie V.
Ward, Christopher, Senior, and Thirza (wife)
Ward, E. C.
Ward, Nathaniel L. (aka N. L.)

49-B

Anderson, John
Bagley, William and Ann S.
Bath, Irving S. and Mary J.
Dent, Mary E.
Eberstein, J. G.
Gallagher, E. A. and Beulah B.
Hartley, H. H.
Hartley, Mary M.
Henkle, John A. and Mary E.
Heyl, E. O.
Hicinbothem, William and Mary J. (includes William's Last Will and Testament)
McPherson, A. D.
Morginson, William
Sappingfield, Sarah
Scott, Christopher P.
Thibert, Ernest J.
Yake, William

50-B--includes information on Third Addition to Goldendale

Ames, William O. and Sarah H.
Burgen, W. C.
Chapman, Merle W. and Violet E.
Common Schools of Klickitat County
Golden, John J. and Jane G.
Henton, George B. and Carrie M.
Kimberland, Lyonell J. and Mary
McCulley, Della L.
McCulley, R. D.
Richards, Ira C. and Dora Dale
Shelton, Curtis M.
Slaughter, Mary D.
Snover, B. N. and Mary E.
Sturgess, O. D.
Ward, Nicholas and Mary Ann
Weld, Timothy and Samantha

51-B--includes map of McAllister's Addition to Glenwood, Washington

Adams, Charles
Bowen, George W. and Katie E.--includes Guardianship and divorce decree
Hinkle, William L. and Maranda J.
McAllister, Charles and Elma R.
Restorff, H. C.
Shaw, James O. and Telitha J.
Upton, Hiram D.

52-B

Abel (or Able), Nelson W. and Mary H.
Alexander, George W. and Lucy A.
Alliance Trust Company
Byers, W. E. and Clara B. (aka Cora)
Carrell, Frank S. and Cloie D.
Carroll, Frank
Churchill, Charles L.
Correll, Cloie D.
Headrick, A. A.
Johnstead, Iver I. and Anna M.
Roberts, Lewis E.
Rossier, S. A.
Sanders, Edgar and Mary E.
Scottish American Mortgage Company

53-B

Allen, Delila Jane Cook
Allen, Etta
Beeson, William and Hanna
Cook, Christopher Columbus
Cook, James Thomas
Cook, John Albert
Cook, John L. and Sarah Margaret (includes probate information and John's will)
Cook, William Lewis
Cooley, Amos E.
Cooley, C. E. and Dena
Dayton, M. O.
Gleason, John E.
Hopkins, Annie Eliza Cook
Hopkins, Sarah Elizabeth Cook
Kellough, Maggie Christina Cook
Killough, D. A.
Lee, E. H.
Skinner, Mary Francis Cook

54-B--includes map of Goldendale Additions, including Ward's Addition

Allyn, J. G. (Joseph?) and Rosetta M.
Allyn, Joseph
American Mortgage Co. of Scotland
Beams, D. M. and Lementine
Bunnell, Grant C.
Bushaw, John and Mary E.
Chatfield, John R. and Sarah E. Clark--(includes probate information on John)
Clark, M. B. and Sarah E. Chatfield
Clark, Sarah E.
Coley, C. A.
Compton, Isaac
Eddy, Wayne A. and Geraldine J.
Eoff, N. S.
Hannon, David L. and Lottie
Hornibrook, Samuel and Sallie
Hornibrook, W. E.
Jackson, H. B.
Klickitat Academy Association
Knox, Bert H. and Hazel A.
Masters, T. L. and Mary J.
McKinney, J. O.
Miller, Isabelle
Norris, Newton
Ostrander, Mary C.
Pierce (E. E.) & Company
Sturgess, O. B.
Thomas, Cyrus and Eliza A.
Thomas, Daniel B. and Minnie V.
Ward, Christopher, Senior and Thirza
Ward, E. C.
Ward, Nathaniel L. and E. May
Wilder, Dallas and Emma

55-B--includes map of owners of Township 4 N Range 14 E

Anderson, F. H.
Cosper, Cecil and Leonora A.
Dahl, Ole H.
Dahl, Tallag and Martha
Glenn, Frank D. and Hulda A.
Howard, George C. and Ella M.
Morrill, Roscoe R.
Moyer, Frank X.

56-B--includes old map of Klickitat County

Baker, George H.
Endercott, David A. and Margaret J.
Fenton, B. F. and Ida M.
Jones, S. H.
Lamb, F. A.
McReynolds, William M. and Verginia (sic)
Millican, Robert J.
Millican, William and Alice A.
Seattle Seminary
Stout, Johnson A.

57-B--includes information on Golden's First Addition to Goldendale

Bachman, Simon and Sophie
Ehrman, Julius
Esberg, Mandel (or Mendel)
Golden, John J. and Jane G.
Hartenberger, J. F.
Kimberland, Lyonell J. and Mary
Lowengard (or Lowengart), Joseph
Lowengart, Phillip
Lowengart, Sanford
Mayer, Max
Reid, J. J. and Dellie (or Dillie) B.
Sears, Homer A.
Sichel, Sigmund

58-B--includes a map of Goldendale Additions, specifically mentioned Chatfield's Third Addition to Goldendale

Aldrich, Frank
Bogart, Henry D. and Mary Jane
Brooks, N. B.
Bunnell, Andrew L.
Bunnell, Frank L. and Ada J.
Chatfield, James F. and Vera M.
Chatfield, John R. and Sarah E.
Chatfield, John T. and Louise
Clark, H. C.
Coffield, James
Courtway, Anthony B.
Cumming, John
Dunn, Henry J. and Toinette McLeod
Dustin, Hiram
Gerking, William and Samantha
Gillenwaters, J. W.
Newell, C. H.
Palmer, C. S. and May D.
Raymond, Henry C.
Saling, Frank and Vashti
Saylor, B. F. and Lucinda J.
Wilson, Frank and Ella J.
Worthington, P. A. and Cora A.

59-B--includes information on Golden's Third Addition to Goldendale

Blagden, Warren and Liydia (also Lydia)
Cooley, A. E.
Gardner, L. F. and Mary E.
Glover, O. J.
Golden, John J. and Jane G.
Harkleroad, William E.
Henderson, Ellen M. (also called M. E.)
Higdon, Celesta I.
Higdon, Josiah and Lucinda
Kayser, C. F.
Kimberland, Lyonell J. and Mary
Klickitat County Schools
McGinn, Henry
Melgard, A.
Reinhart, C. S.
Sears, Alfred F., Jr. and Ellen P.
Shurtz, Guy A. and Bessie V.
Simon, N. D. and Hattie
Snow, T. T. and M. A., (wife)
Wilkens, S. A. and Charlotte
Woods, George W. and Emma N.
Woods, William P. and Mary
Woody, M. F. and Maggie M.

60-B--includes letter to Purchasers of Northern Pacific Lands (dated 11/7/1902). Most of the paperwork in this abstract is related to Northern Pacific Land resources, not individual purchasers, including Masters Land Deed, Railroad and Land Deed, Trustees Deed, Receivers Deed, United States Patent.

Bankers Trust Company
Central Trust Company of New York
Farmers Loan and Trust Company
Mercantile Trust Company of New York
Northern Pacific Railway Company
Sutton, John L.
Welman, George

61-B

Beal, A. H. and Laura E.
Calquhoun (also spelled Colquohoun), James
Colquohoun, Elizabeth S.
Gillett, E. M.
Gillett, Kenzie C. and Carrie C.
Gillett, L. T.
Gillett, T. Z.
McEwen, William M.
Nelson, Adam J. and Adelia L.
Willard, James and Rose (aka Rosa) E.

62-B--includes map of Township 5N Range 17 E and its property owners

Durland, Andrew J.
Mosier, Emil and Claribel

63-B--includes John Chatfield's Second Addition to Goldendale. Handwriting was very ornate and difficult to distinguish some letters.

Benson, Jack
Benson, John A. and Jane
Chatfield, John R. and Sarah O. (?)
Clark, H. C.
Darland, I. C. and Lila M.
Hale, Arthur
Lehr, John F.
Montgomery, F (T?). B.
Raymond, Henry C.

64-B

Beckett, J. A.
Brook & Company Bank
Brooks, N. B.
Burgen, W. C.
Cain, Clark W.
Cain, Esther C.
Cain, F. C.
Cain, Mary E.
Cain, Thelma
Clayton, Dutilla (also variously Dutelly or Dutilly) Louise Trotter
Coffield, John H. and Gertrude F.
Collins, Frank Hayward and Laura S. Cain
Federal Land Bank of Spokane
Golden, John J. and Jane G.
Home Owners' Loan Corporation
Hopper, Marion P. and Amy F.
Klickitat White Pine Company
Love, Lem and Luella
Marshall, Sarah A.
Pike, E. W.
Riley, J. E.
Smith, Fred A.
Spalding, Guy A. and Mary Elizabeth
State Bank of Goldendale
Sunderland, Robert D. and Hattie E. (aka Harriet)
Thomas, Samuel S. and Ella E.
Warner, M. M. and L. J.|
Western Loan & Building Company (formerly Western Loan & Saving Company)

65-B

Meagher, Laura E.
Morgan, Homer T. and Virginia V. Brutton

66-B

Brown, Frank E.
Evans, Irving H. and Cora W. (second wife?)
Evans, Irving H. and Jennie Cribbs (aka Kribbs)
George W. Bates & Company
Hopp, Jacob W. and Alice J.
Jarvis, Edwin M. and Wilma A.
Jarvis, John H. and Irma P.
Lewis, John F.
Lifquist (aka Libquist), Andrew C.
Loder, John W., Agent
McClintock & Simpson
Nerhaugen, Edwin O. (aka E. R. Nerhaugen)
Rosecrans, C. A. and Susan
Rothbell, Antoinette Evans
Shattuck, Charles R.
Simpson, H. L. and Glenn L. (husband and wife)
Woodruff, Mary B.

67-B--includes map of Township 6 N Range 16 E and landowners

Central Trust Company of New York
Farmers Loan and Trust Company
Hartley, Harvey A. and Mary M.
Mercantile Trust Company of New York
Northern Pacific Railroad Company
Northern Pacific Railway Company
Thompson, Clay

68-B--includes John Golden's First Addition to Goldendale

Blanchard, Howard
Bowen, George W. and Katie
Burgen, W. C.
City of Goldendale
Common Schools of Klickitat County, Washington Territory
Dolph, Norman J.
Golden, John J. and Jane G.
Hanson, Bernard E.
Hanson, John H. and Heline
Jackson, R. E. and Laura M.
Johnson, C. B.
Keates, John and Harriet
Kimberland, Lyonel J. and Mary
Madsen, Albert
Madsen, Paul
Masters, Thurston L. and Mary J.
McAllister, John and Grace
McNeill, F. M and Bertha
Painter, J. W. and Ivy F.
Parshall, L. F. and Monrovia
Powell, Charles E. and Minnie F.
Rodgers, William I. and Mary B.
Snover, B. N. and Mary E.
Sturgess, O. D. and Amanda M.
VanVactor & Johnson
VanVactor, William
Weld, Timothy and Samantha
White Salmon Valley Bank

69-B--includes information on John Golden's Third Addition to Goldendale

Abeling, Edward
Coffield, John H. and Gertrude F.
Cram, Daniel and Ophelia
Glancy, Kirby C. and Pearl R.
Golden, John J. and Jane G.
Goode, Charles F. and Katie R. (or perhaps R. E.)
Griffith, Chrisholm and Mary Ann
Hathaway, A. O. and Lucy A.
Hughes, O. C. and Gladys B.
Kimberland, Lyonell J. and Mary
Klickitat County Common Schools (Washington Territory)
McFarland, Leonidas
Nesbitt, Joseph
Raven, P. J.
Ryan, Patrick and Ellen (or perhaps Ella)|
Ryman, Charles M. and Mahala
Sanders, William L. and Ida L.
Scammon, Justin
Shearer, Milton and Susan J.
Thomas, Samuel S. and Ella E.
Thompson, Harriet L.
Venable, F. M.
Warwick, W. S.
Weld, E. L.
Whitcomb, George D. and Harriet L. Thompson (includes their marriage license)

70-B--includes map of Township 6 N Range 12 E and its landowners

Andrews, Dorotha May
Andrews, Mary E.
Bacon Creek Water Rights
Baker, Bessie B.
Barker, Robert
Bertschi, Albert
Booher, Nina
Borde, Vinzens and wife
Brode (or Borde), Louise
Federal Land Bank of Spokane
Gerbing, Arthur
Gerbing, George (son of George and Hattie)
Gerbing, George and Hattie
Gerbing, Herman
Gerbing, Therese (aka Thresa) (daughter of George and Hattie)
Goodman, John and wife
Hanson Ditch
Hanson, John H. and Heline
Hartz, Henry C. (includes probate information)
Hartz, James H. and Annie
Hornibrook, Samuel and Sally
J. Neils Lumber Company
Klickitat Academy Association
Milton Box Company
Moles, John
Mt. Adams Pine Company
Pendleton, husband and Nancy
Pioneer State Bank
Ramsey, C. W.
Schneidler, Hugo L. and Marie J.
Schneidler, Maurice and Lottie
Schneidler, Therese (aka Thresa) (includes probate information)
St. Lawrence, William and wife
State Bank of Goldendale
Stewart, John P.
Ward, E. C. and wife
Warwick, W. S. and wife
Wellenbrock, Antone
Wellenbrock, George and Sophia
Wellenbrock, Harry and Julina

71-B

Abling, Edward
Anderson, A. A.
Beeks, Phillip L. and Vera V.
Brooks, N. B. and Rosa A.
Cooksie, J. E. and Olive G.
Cramer, Herman H.
Federal Land Bank of Spokane
Ganders, Samuel F.
Hartley, H. H. and Mary M.
Knosher, Frank
Martin, May
Miller, J. B. and Mary L.
National Farm Loan Association
Seitsinger, W. E. and Maud M.
Tallman, John W.
Thoeny, Emil
Upton, F. M. and Ellen R.
Van Aelst, Arie
Zelinski (aka Zielinski), Julius and Konstancja
Zielinski, Clement and Nellie
Zielinski, Teofil (also spelled Toefil)

72-B

Ballou, Robert
Bankers Trust Company
Central Trust Company of New York
Coley, A. E.
Durland, Andrew J.
Ebeling, Edward
Farmers Loan & Trust Company
Herron, William M. and Mary L.
Huston, Frank L.
Kayser, C. F.
Kayser, H. C.
Mercantile Trust Company of New York
Northern Pacific Railroad Company (also called Northern Pacific Railway Company)
Thompson, Almira L.
Thompson, Orlan M. and Ina A.
Wandell, Bessie Darch

73-B

Barker, Robert
Bertschi, Albert and Della S.
Camas Prairie Drainage District
Coleman, Mary E.
Daniel, Elizabeth
Daniel, John Edward
Daniel, Margaret Jane
Daniel, Mary Eleanor
Duncan, Burnette E.
Harden, A. E.
Hodgson, Casper W. and Balm Mann
Jones, Daniel
Jones, David and Ann (variously Anne or Anna)
Jones, John and Ethel
Jones, Richard
Jones, Timothy
Jones, William and Alice
McMilan, George W.
Minor, Wirt
Teal, J. N.
Wheeler, Charles L.

74-B

Borden, George W. and Catherine Knox
Crocker, Jacob and Emma
Devils Canyon Creek Water Rights
Dolph, Norman J.
Duncan, L. A. and Gertrude L.
Gillett, Lester T.
Hastings, C. W.
Mill Creek Irrigation Company
Mill Creek Water Rights
Shellenbarger, Weston G. and Charlotte
Shurtz, Ney M. and Dora
Smith, Fred E.
State Bank of Goldendale
Steves, Nathan P. and Mildred A.
Swagger, S. A.
Willoughby, Rosella and Allie
Willowby, Luella

75-B--includes information on the First Addition to Goldendale

Aldrich, Frank and Clara J.
Bennett & Harvey
Bennett, T. H. and Florence
Bolton, Simeon and Rosa B.
Brooks, N. B. and Rosa A.
Bulger, Frank and Nellie
Burgen, W. C.
Chappell, W. H.
Charles H. Dodd & Company
Chatfield, J. R.
Claussen, C. A.
Coley, A. E. and Mary E.
Corbitt & MacLeay
Courtney, I. B.
D. W. Graff & Company
Dawson, Ivan R.
Dickson, William and L. C.
Downer & Reinhart
Downer, J. W. and E. A.
Dunn, Henry (aka Harry) J. and Toinette
Dustin, Hiram
Farmers Mercantile Company
Filloon, George W. and Ida
Foster and Robertson
Foster, John R.
Freeman, Thomas
Gardner, S. W.
Golden, J. Wesley
Golden, John J. and Jane G.
Graff Masters & Co.
Graff, D. W. and Elizabeth
Graff, Frank R.
Hardin, John O.
Hardin, John O.
Harrison, Benjamin D.
Harvey, E. G. and Frances M.
Hawkins, William and Maggie
Hawthorne, J. C.
Horrigan, John W. and Viola
Jackson, Hugh and Lottie
Kayser, Albert and Harriet C. (includes probate information)
Kayser, Arlo
Kayser, Charles F. and Octavia J. (includes probate information)
Kayser, Lavina
Kayser, Margaret E.
Kayser, Mark L.
Kayser, Millard Avon
Kayser, Millard S.
Kimberland, Lyonell J. and Mary
Kraemer, Sanford J.
Lancaster, Sabra
Leverett, James P. and Lula B.
Masters, Thurstin D.
Masters, Thurstin L. and Mary J.
McFall, D. D. and M. J.
Miller, William S. and Emma O.
Montgomery, T. B. and Emma
Newbury Hawthorne & Co.
Newbury, W. S.
O'Connor, Daniel
Phillips, H. C. and Stella I.
Reinhart, C. S. and Clara J.
Robertson, David
Sabin, R. L.
Schuster, Augustus and Catherine
Schuster, William and Mary A.
Shearer, Milton and Susan J.
Thompson DeHart & Company
Verdin, Joseph H. and Mary
Wallace, L. W.Wise, E. B.

76-B--information on the town of Columbus, now Maryhill (76-B, 77-B and 78-B all related)

Big Spring Water Rights
Clendening, Byron
Clendening, Edward and Margaret
Clendening, May
Clendening, William
Columbia Valley Railroad Company
Connell, William
Hicinbothem, William and Mary J.
Michell, Phillip E. and Amelia J.
Stark, Amos
Stark, Amos H.
Stark, Benjamin

77-B-- information on the town of Columbus, now Maryhill (76-B, 77-B and 78-B all related)

Bean, Lillie D.
Berrien, J. W.
Big Spring Water Rights
Clendenning, Edward
Connell, William
Cowen, J. W.
Hackley, H. C.
Harris, C. H.
Harris, H. C.
Harris, J. G.
Henderson, Alfred L.
Henderson, Ray Everett
Hicinbothem, William and Mary
Jenkins, Thomas
Johnson, E. E.
Klatt, Louis and Ethyl O. Henderson
Lee, John
Marvin, J.
Morse, Gertrude
Oregon Mortgage Company
Potter, E. M.
Stark, Amos
Stark, Amos H.
Stark, Benjamin T.
Turner, F. S.
White, Morris and Nettie

78-B-- information on the town of Columbus, now Maryhill (76-B, 77-B and 78-B all related)

Big Spring Water Rights
Clendening, Edward and Margaret
Clendening, G. B.
Clendening, May
Columbia Valley Railroad Company
Connell, William
Depee, Charles (includes actual Patent)
Hicinbothem, William and Mary J.
McCarty, James D. and Lulu
Stark, Amos
Stark, Amos H.
Stark, Benjamin T.

79-B

Bishop Creek
Blockhouse Creek
Klickitat Light & Power Company
Pacific Power & Light Company
Snipes, Edgar
Snipes, Elim
Spring Creek

80-B

Davidson, James
Deitzel, C. W.
Kormilowiez, Johanna
Kormilowiez, Joseph

81-B--including Second Addition to Goldendale

Burgen, W. C.
Courtney, I. B. and Elizabeth
Golden, John J. and Jane G.
Harkleroad, William E. and Nancy E.
Hodson, A. L.
Jones, George W. and Minnie B.
Jones, Stanton H. and Harriet (includes divorce decree)
Kimberland, Lyonell J. and Mary
King, Alvin E.
King, Lizzie A.
Mayes, John W. D. and Belle
McEwen, Sarah A.
McGuire, Margaret
McPherson, A. D.
Miller, George W. and Sarah G.
Pike, Enoch W. and Clara L. H.
Pike, Moses and Phebe
Stanfield, John A.
Stout, J. A. and A. G. (wife)
Talbert, Thomas and Nellie

1-HH

Anderson, Selma
Bankers Trust Company
Central Trust Company of New York
Farmers Loan & Trust Company
Hunter, A. M.
Mercantile Trust Company of New York
Northern Pacific Railroad Company
Northern Pacific Railway Company
Thompson, R. G. and Elizabeth I.

2-HH

Allen, John M. and Olive G.
Aronson, Leon
Balfour, A. Montague
Balfour, Thomas and Evelyn Grace
Columbia River and Northern Railway Company
Cook, A. G. and Belle W.
D. Harris & Company
Frank, E.
Frank, S. and Fanny
French, Egbert and Angeline
Gridley, Harry H.
Harris, D.
Hoffman, M.
Liebe, George A.
Lyle Company
Lyle, George B. and Belle L.
Lyle, James O. and Martha H.
Meier & Frank
Meier, Abe
Meier, Janette
Newman, Lyon
Park, LeRoy and Georgia Hall
Rowe Lumber Company
Schuster, Augustus
Schuster, Charles A.
Spokane, Portland and Seattle Railway Company
Stillman, James
Stillman, James A. (son of James)
VanBibber, Asenath
VanBibber, Marcus and Sarah A.
Whealdon, Nathan and W. Lucinda
Williamson, J. M. and Matilda B.

3-HH--includes information on early Lyle

Alexander, James F.
Allen, John M. and Olive G. Lyle (daughter of James and Martha Lyle)
Aronson, Leon,
Balfour, Arthur Montague
Balfour, James Montague
Balfour, Thomas and Evelyn Grace
Barker, Robert
Central Trust Company of New York
Columbia River & Northern Railway Company
Cook, A. G. and Bell W.
Cox, Francis M. and Sarah
D. Harris & Co.
Dunn, William R. and Viola H.
Federal Land Bank of Spokane
Frank, E.
Frank, S. and Fanny
Franzen, Chris E.
French, Egbert and Angeline
Garner, William
Gridley, Harry H.
Guthrie-McDugall & Company
Harris, D.
Hoffman, M.
Humason, Ivan
Hylton, Vera M.
Jaekel, John A. and Lena B.
Jeffery, O. K
Keasey, Dorr E.
Keasey, Humason & Jeffery
Lawson, L. H. and Clara N.
Liebe, George A.
Lombard Investment Company
Lyle Company
Lyle, George B. and Belle L.
Lyle, James O. and Martha H.
McInnis, M. and Ruth
McMillen, W. P.
McNabb, Loyd and Stella May
Meier & Frank
Meier, Abe
Meiers, Janette
Moore, Alivilda G.
Morginson, William and Elizabeth
Myers, William (includes probate information)
Newman, Lyon
Park, LeRoy and Georgia Hall
Rhodes, W. R.
Rowe Lumber and Manufacturing Company
Rowe Lumber Company
Rowe, F. H. and Helen K.
Schuster, Augustus, Administrator
Schuster, Charles A.
Security Savings and Trust Company
Smith, William P. and Minnie M.
Spokane Portland and Seattle Railway
Staack, Claus
Staack, Henry Franklin Verne
Staack, James Claus Percival
Staack, Martha C.
Staack, Perda E. D. and Elma Clara
State Bank of Lyle
Stillman, James
Stillman, James A. (son of James)
Thompson, George W.
Thorne, Edna G.
VanBibber, Marcus and Sarah A. (also known as Asenath) (daughter of James O. Lyle)
Viedernell, Frederick W.
Water Works System of Lyle
West, James E. and Emily Muriel Christine Staack
Western Loan and Building Company
Whealdon, Nathan and W. Lucinda
Williamson, J. M. and Matilda B.
Yates, Bert E.

4-HH

Bacon Creek Water Rights
Baker, George R. and Carrie E.
Bane, Edith
Birch, Stephen
Brownlee, Ebenezer L.
Brownlee, Elmer C.
Brownlee, Fred H. (includes probate information)
Brownlee, J. Katherine
Brownlee, Orrie
Brownlee, Robert L.
Brownlee, Warren
Burr, Weaver V.
Camplan, C. T.
Chelan Investment Company
Citek, Frank and Mary
Clarke, Thomas A.
Cook, S. B. and wife
Copeland, W. H. and Marion S.
ottrell, John G. and Nancy E.
Cowlishaw, E. J.
Cox, F. M.
Day, Herbert W. and Bertha B.
Duffy, J. F.
East, Lee
Estes, C. H.
Evanson, Christian and Joran
Fagan, Patrick
Fitzgerald, Frances
Forsyth, John H. and Mantie
Forsyth, Millie C.
Frantz, W. A. and Jerusha
French, W. P.
Gardner, Charles W.
Gavin, Mary
Geysin, John
Gilbert, Emogene
Gilbert, Francis and Mayme
Gilbert, Giles (includes probate information)
Gilbert, Hiram H. and Emma
Gilbert, Wells and Page Morris
Gillett Bros. and Co.
Gillett, Carrie C.
Gillett, E. M.
Gillett, L. T.
Gillett, T. Z.
Goodman, John and Ethel M.
Graff, Carroll F. and Grace Gilbert
Graves, W. W.
Gunther, G. F.
Hall, Cornelius and Emma F.
Hanson, John H. and Heline
Harman, Harry F.
Harman, James and Mary F.
Harms, John H. and Catharina
Hiittig, Alvin
Hiittig, Anna
Hiittig, Emil
Hiittig, Hermann
Hillman, Silas H. and Emma D.
Holmes, Martha G.
Hopper, John H. and Elizabeth
Hopper, William H.
Howard, C. L.
Huettig, Carl Ernst and Ernestine
Hummer, Valeta B.
Hylton, U. F.
Isakson, C. O. and Emma Maria
Jennings, George C. and Alma Pearl
Johnson, Estelle
Johnson, Mabel McInnes
Jones, Evan W. and Ida M.
Jones, R. V.
Joseph, George W.
Keefhaver, A. C.
Kennedy, Andrew and Anna D.
Kinney, Esther
Kure, John
Lake, Francis
Lowing, Eliza
Mastaler, James and Mary
McNabb, Fay
Miles, William
Moore, D. D.
Murdoch, P. H. and Jean W.
Nordy, T. W., Jr.
Nordyke, Clara H.
Peaper, A. J. and Olive M.
Poulsen, W. S.
Rattlesnake Creek Water Appropriation
Rauch, August F. and Lena M.
Reed, Benjamin H. and Annie R. Brownrigg
Reynolds, Edith M.
Reynolds, Frank and Mary
Roberts, F. B.
Severs, Margaret G. Brownlee
Sharp, Electa
Sheffield, Carolyn
Sheffield, Devilla
Sheffield, Elenor
Skunk Creek Water Rights
Snider, George A. (aka Snyder)
State Bank of Lyle
Sternberg, Oscar Hansen
Thompson, Roxie Ford
Thompson, S. W.
Wagner, E. H.
Wagner, E. H.
Walker, J. C. and Margaret E. B.
Waters, Rose
Western Oregon Trust Company
White Salmon Development Company
Wood, Edward L. and Ella
Wright, Eugene D. and Effie V.
Young, C. A. and Olive C.

5-HH

Abeling, Edward
Adams, Roy A.
Bonneville Power Administration
Bonneville-Coulee Transmission Line
Bonneville-Coulee Transmission Right of Way
Bowman Creek Water rights
Brazelton, Bertha M.
Brazelton, James
Brown, Archie C. and Doris
Brown, Arley C. and Della M.
Byars, W. F.
Carter, Frank J., deceased
Carter, Mary E.
Clarence, Grant
Clarence, Henry
Clarence, John H.
Collins, F. H.
Columbia State Bank
Cramer, Effie
Cramer, Herman
Cramer, Herman H. and Matilda A., includes Herman's probate information
Cramer, Lenora
Cramer, Oscar
Cramer, Oscar T.
Cramer, W. H.
Crofton Prairie Irrigation Ditch Company
Davis, E. W.
Davis, Payton L. and Sarah L.
Davis, Samuel T. and Matilda R.
Davis, T. O.
Dustin, H.
Dye, John W. and Minnie Ethel Holder
Eggman, Arthur F.
Eggman, John J. and Elizabeth
Federal Land Bank of Spokane
Goodlin-Seitzinger Ditch
Hayes, Charlie and Martha (aka Mattie) Orem Moss
Herndon, Walter A. and Lenna
Heyl, W. M. and Verna M.
Holder, Amelia
Holder, Elza Loyd
Hudson, Clara Cramer
Hudson, Irene
Kayser, Charles F.
Kayser, Lavina
Kelly, Joe and Luella A. (or Kelley)
Kincaid, Alice Cramere
Klickitat Academy Association
Kromeich, Daniel N.
Kromeich, Emma
Kromeich, William H. and Anna
Livingstone, Martha M.
McElrath, Lee
McEwen, John R.
McEwen, William M.
McEwen, William R.
Moss, Amos
Moss, Charles David and Ola E.
Moss, James A. and Daisy
Moss, John and Emma Kromeich
Nesbitt, George B. and Beatrice
Nickerson, W. B.
Northern Pacific Railway Company
Pioneer State Bank of Goldendale
Ritzschke, Louis
Seitzinger, D. P. and Mary E., includes probate information
Seitzinger, Ernest S.
Seizinger, William E. and Maude
Shaffer, Amos M., includes probate information
Shaffer, Frederick D. and Margaaret E.
State Supervisor of Hydrolics
Stottern, Ida Ford
Tebbs, Hattie Hinshaw
Thompson (also Thomson), Sallie Cramer
Wachter, Herman and Lydia
Walker, Herman H.
Wallace, Earl L.
Warren, Ed S.
Wetcher, Lydia Moss (Wachter?)
White, A. O.
Zeiseness (also Ziesiness), Ella Cramer
Zelinski, Julius and Kostancija

6-HH

Ahola, A. J.
Christensen, Ever and Mary
Christensen, Ever and Nancy
Dorr, Bryan R. and E. Evelyn
Gunning, Jaspar and Mary E.
Jenswold, John
Overbaugh, William H. and Dora
Walters, David (brother to Ella)
Walters, Ella B. (sister to David)

7-HH

American Freehold Land Mortgage Company of London
Bright, Osborn W.
Cox, Samuel and Sarah A.
Crawford, Myrtie E.
Cuyler, Cornelius
Gilbert, W. B.
Graham, Benjamin and Mary R.
Hammond, Charles W. and Addie S.
Hyatt, Abram M.
John Paton and company
Kelley, Walter H. and Malinda B.
Livingstone Robert and Bessie M.
Lombard Investment Company
Lombard Liquidation Company
Mallery, George W. and Cynthia M.
Oregon Mortgage Company
Paton, Francis John
Paton, John
Sloper, Ella D.
Snow, Zera
Wahkiakus Heights Orchard Company

8-HH

Baldy, Milton L.
Carter, George W.
Cole, William Baylis and Mary C.
Fox, Frank J.
Husum Power Company
Hyndman, H. S. Celia M.
Indian Creek
Kreps, George
Laing, John A. and Ruth F.
Little Rattle Snake Creek
McCracken's ranch
Pacific Power & Light
Rattle Snake Creek Water Rights
Spokane Portland and Seattle Railway
Thompson, Charles P. and Caddie
Thompson, Henry M.
Thompson, John T. and Ethel Z.
Thompson, Leo E.
Thompson, Martin and Sophia
Thompson, Otto M. and Laura
Tyler, Ismal S. and Ella M.
Weldon, Elwin and Ella B.
White Salmon River Water Appropriation
Wilken, Jacob M.

82-B--Lots in Northdalles Fruit and Garden Tracts. Includes lots in "Grand Dalles" townsite that were later vacated

Austin, J. F.
Austin, Robert F.
Bank of French & Company
Bingaman, Mollie B.
Bolton, Daniel and Elizabeth Jane
Burnett, Laura D.
Cavin, Harry H., Trustee
Citizens First National Bank of The Dalles
Citizens Trustee Company
Columbia Railway and Navigation Company
Connell, Thomas and Jane of Klickitat County
Connell, Thomas of Portland, Multnomah County
Connell, William and Jane
Curtis(s), Alonzo H. and Lizzie A.
Curtiss, Leon W. and Anna F.
Curtiss, Leon W. and Georgia F. (later marriage for Leon?)
Detwiler, A. K.
Duff, H. B., Trustee
Duncan, L. A. and Gertrude L.
First National Bank of The Dalles
Foster, James S. and Faithful L.
Frizzell, Joseph
Frizzell, Polly A., Executor of Joseph Frizzell Estate
Gordon, Lillie N.
Government Meander Line
Grand Dalles Development Company
Grand Dalles Land and Irrigation Company
Grand Dalles Orchard Company
Grand Dalles Orchard Tracts
Grand Dalles Townsite Company, a Corporation
Gray, L. H.
Harrison, John R. and Carrie A.
Hermans, James H.
Hoar, Harvey E.
Hough, George H.
Kellogg, Frederick L.
Kelly, Vincent J.
Ladd & Tilton, Agents
Landgren, C. Al
Lowell, W. E. and Emily C.
MacDougall, J. B. and Minnie C.
Mays, Robert
McCormick, J. A.
Mills, W. E.
Morgan, Clifford L. and Helen V. (aka Nellie)--some probate information for Clifford
Mott, Hullen S.
Mott, Sydney F.
North Dalles Fruit and Garden Tracts
North Dalles Irrigation District
Northwest Sheep Company
Pacific Power & Light Company
Pederson, T. A.
Perine Machinery Company
Porter, Glenn F.
Portland & Seattle Railway Company
Purdue, J. A.
Ripley, J. A.
Roberts, John W.
Rockland Ferry Landing
Rorick, J. T.
Rowland, George W. and Cynthia A.
Schuster, Augustus and Catherine
Smith, C. T.
Smith, Fred G. and Edna (second marriage?)
Smith, Fred G. and Kate
Smith, Russell E.
The Dalles Airport
Townsite of Grand Dalles
Van Brocklin, Candace
Van Brocklin, Elizabeth J.
West, E. L.
West, Gertrude E.
Williams, John

83-B

Barger, Marvin L. and Lois H.
Columbia State Bank
Duckworth, John Doe
Duckworth, Mary E.
Emstrum, V. I. and Electa
Estes, C. H., Estate Administrator
Fiene, Henry
Gabriel, Ethel, aka Lizzie Ethel and aka Ethel Singleton
Gillispie, James W.
Hunsaker, Daniel and Marietta
Hunsaker, Walter
Hunsaker's Addition to White Salmon, Block A.
Potts, Mrs. Clarence
Purser, John and Mary
Security State Bank
Singleton, Ethel
Sisson, John P. and Hannah
Talbert, T. N. and Nellie M.--includes some probate information
Thomas, Donnie R.
Willey, David (may be William David)
Willey, Dean
Willey, George L.
Willey, Vera
Willey, William David
Willey, William G. and Hannah Gillispie--includes probate for both William and Hannah

84-B

Adams, W. N.
Bullack, Arthur Bryan
Bullack, R. G. and Ada L.--includes some probate information
Daly, John C.
Jaffee, R. C.
Motor Services Company

85-B--contains owners' map of Township 5 N, Range 17 E

Central Trust Company
Farmers Loan and Trust Company
Mercantile Trust Company of New York
Northern Pacific Railroad Company
Northern Pacific Railway Company
Schmieder, Andrew

86-B--contains owners' map of Township 5 N, Range 17 E

Huston, Frank L
Northern Pacific Railway Company
Robertson, Edmund B. and Sarah A.
Snover, B. N.
Stone, W. D. and Violetta

87-B

Becker, Cornelius A.
Becker, Peter A.
Chapman, Noah, Estate Administrator
Cheyne, Alexander
Daly, J. C.
Field, Rik and Tilda
First National Bank of Hood River, Oregon
Groshong, Fred
Hunsaker, Jacob and Elizabeth
Hunsaker, Lloyd
Jewett, A. H., Estate Administrator
Jones, Dr. M. A. and Agnes J. McCoy
McCovey, John (probably McCoy?)
McCoy & Thomas Sawmill
McCoy, Clinton J.
McCoy, Earl J.
McCoy, Elmer C.
McCoy, Harold M.
McCoy, John C.--includes some probate information
McCoy, William E. and Victoria E.
O'Dell, M. D. and Mary E. (Minnie) McCoy
Prather, George T.
Smith, Solomon and Mary Jane
Stilphen, William--includes probate information
Swanson, Charles
Unruh, H. H. and Ida M.
Wash, W. A.

88-B

Abeling, Edward
Anderson, Albert E. and Sarah E.
Crum, T. L.
Devil's Canyon Creek Water Rights
Gillett, Lester T.
Hubbell, C. S. and Marie B.
Janka (also known as Yankee), Michael and Anatazia (also shown as Anastazyia)
Jones, Walter S.
Knapp, George E. and Alice B.
McDonald, W. R. and Louise R.
McEwen, John R., Estate Administrator
Mill Creek Water Rights
Netherlands American Mortgage Bank
O'Reilly, James E.
Stevens (also shown as Stevenson), John and Mary W.
Warner, Frances D.
Warner, J. Frank and Jenny--includes some probate information

89-B

Adams, Harrison R.
Adams, Hugh and Margaret E.
Adams, Jacob and Mary A.--includes will and additional probate information
Adams, Royal E.
Jackson, James W. and Ruth E.
Livingstone, R.
Robertson, W. H.
Short, Jacob R., Estate Administrator
Stout, Johnson A.

90-B--includes early map of Township 4 N, Range 15 E and its landowners

Bankers Trust Company
Brumm, Charles F. and Lena
Central Trust Company of New York
Daly, J. C.
Divers, Robert M.
Farmers Loan and Trust Company
Huston, Frank L.
Kayser, C. F.
Mercantile Trust Company of New York
Northern Pacific Railroad Company
Northern Pacific Railway Company
Ryan, Anna May
Ryan, Edward
Ryan, Elen
Ryan, Joseph
Ryan, Patrick and Ellen T.--includes will and additional probate information
Sweeney, Edward T.

91-B

Benedict, Lewis H. and Lillie E.
Blanchar, E. O.
Cruse, Alfred and Mary S.
Cruse, William G. and Lucretia Davey
de Haas, Bertha
Estes, A. W.
Ewing, Ethel
Ferris, O. L. and Edna K.
Fiene, Henry
Harris, Guy M. and Lucretia Davey Cruse
Kelly, Martin and Maggie Kane
Kida, George
Olson, A. B.
Pyatt, L. G. and Sarah E.
Saunders, L. L.
Simpson, H. L. and Glenn L. (wife)
Stanley, Augusta
Witt, D. E. and Lizzie

92-B

Arnold, Martha Long
Crooks, Carl E., Estate Administrator
Long, Arthur G.
Long, Curtis and Samantha C.--includes probate information on Curtis and Samantha
Long, Dan R. and Rose
Long, Homer
Mason, Estelle Long
Snively, H. K.
Swan, Blanche Long

93-B-property taken in "eminent domain"

Barnes, Isaac A.
Barnes, Lizzie L.
Bell, Earl T. and Jane Doe
Bell, J. B.
Bonneville Project
Bonneville-Coulee right of way
Capital Trust Company
Carson, Joseph and Emma C.
Case, W. H.
Columbia River Orchard Company
Corey, Frank
Culmer, William H. and Sarah Jane
Dorr, Bryan R.
Dorr, Russell R. and Louise (wife and Estate Administrator for Russell)
Duncan, Burnette E. and Edna B.
Federal Land Bank
Guisness, O. B. and Martha
Gunderson, A. T. and Jane Doe, his wife
Hande, C. A. and Anna M.
Henderson, John Leland
Heyl, W. M. and Jane Doe
Kane, John Doe and Maggie, his wife
Kida, George M. and Jane Doe
Leonard, A. W. and A. K.
MacInnes, J. C. and Viola
Norton, A. P.
Pyatt, L. G. and Sarah E.
Security Trust Company of Minnesota
Sprague, George A. and Alice
White Salmon Hardware Company

94-B

Bard, Frances (apparently second wife of Hugh)
Bard, Hugh C. and Sarah F.
Blockhouse Creek
Bratton, John H.
Chaney, Annette J. Hatfield
Clayton, Jere B. and Dutilly Louise Trotter
Cramer, Herman H.
Hatfield, Carroll D. and Laura M.--includes probate information for Laura
Hatfield, Eva M.
Hatfield, Grace L.
Hatfield, John E. and Ruth A.
Hatfield, Walter A.
Kayser, Albert
Kayser, C. F.
Kayser, Hattie C.
Kayser, M. S.
Mac Innes, J. C.
McKay, Fred W. and Edith
Mill Creek
Pike, E. W.
Reid, J. J.
Ward, Malinda
Whittington, C. G. and Minnie

95-B

Allaway, D. H. and Emma
Baker, John and Minnie W.
Fiene, Henry
Hunsaker, Daniel and Marietta
Ingram, N. A. and Lillie L.
Johnson, Morris
Purser, John and Mary
Sisson, John P. and Hannah
Stewart, M. N. and Frances
Stewart, Lettie
Talbert, T. N. and Nellie M.

96-B

Adams, C. C.
Burgen, William C. and Mary A.
Campbell, Columbus R. and Ella C.
Clymer, William
Courter, A. D. and Lettie D.
Federal Land Bank of Spokane
Hollett, Oliver P. and Mary E.
Jackson, J. W.
Johnson, David A. and Maggie
Jones, George W. and Minnie Bell
Joshua Brown School Fund
Klickitat Valley National Farm Loan Association
Livingstone, Robert
Luark, James M.
Morgan, Homer T. and Virginia V.
Parrott, L. S.
Scammon, Justin
Smith, John H.
Smith, Lee and Cora E.
Stice, G. W. and Ada
Stout, Elsie E.
Stout, Johnson A. and Allecia G.
Stout, Johnson A. and Sarah J. (apparently a second wife)
Taylor, Geoffry Houghton
Taylor, Thomas--includes some probate information
United Trust, Limited, of Liverpool, England

97-B

Clary, Hardy P.
Devil's Canyon Creek
King, J. F.
Livingstone, Robert
Louy, J. P.
MacGillivray, John K. and Nellie Frances
Neuman, Martin
Orem, Albert D.
Ridgefield State Bank
Smathers, Condelia C.
Smathers, R. H.
Smith, John H.
Turner, Walter
Wade,Clifford

98-B

Beck, Jonas
Chapman, Noah
First National Bank of Hood River
Hunsaker, Arietta
Hunsaker, Jacob and Elizabeth
Hunsaker, Lloyd
McCoy, John C.
Smith, Solomon and Mary Jane
Stilphen, William--includes some probate information
Swanson, Charles
Wash, W. A.

99-B-includes map of landowners of Township 5 N, Range 15 E

Brazelton, A. J.
Brazelton, I. N.
Danton, R. C.
Days, Charles F.
Great Western Mining, Milling and Sampling Co.
Gunn, Peter
Hill, M. F.
Marshall, Sarah A.
Midway Pipe Line
Moore, Florence M. Steiner
Moore, W. C.
Nobles, Benjamin B. and F. E.
Ramey, G. W.
Shew, Mary E. Steiner
Steiner, Harry B. and Libbie R.
Steiner, Harry B. and Mary B. (apparently another wife?)
Steiner, W. F. and Elizabeth--includes some probate information
Tate, J. M. and Margaret

100-B-includes map of North Dalles Irrigation District and landowner map of Township 3 North, Range 12 East

Alliance Trust Company
Arb, Frank H.
Armstrong, Lawery
Arnell, Augustus
Arnold, Lucy J.
Balfour, Thomas and Evelyn Grace
Barker, Robert
Barlow, I. H.
Billings, M.
Boni, Marie J. (aka Mary J.)
Brooks, N. B.
Campbell, H. C.
Canfield, George S. and Nellie F.
Carpenter, Ethel F.
Carpenter, W. H.
Chamberlain, R. H. and Bessie
Clark, Ada S.
Cobb, H. H. and B. A.
Columbia Grange
Columbia River and Northern Railway Company
Columbia Valley Railroad Company
Condon, Allie E.
Coon, Thomas R. and Delia M.
Cottrell, John G. and Nancy E.
Covey, Matilda
Crowell, George P.--includes some probate information
Crowell, Marybeth S.
Daniels, William N.
Dauphiney, James A.
Dave, Caples
Dave, Emma
Dave, Stella (alias Alice Jim)
Davis, James N.
Dayton, Myron O. and Annie M.
Dillabaugh, D. C.
Driver, Albert and Ellen R.
Duncan, F. G. and Grace
Elkins, C. W. and M. J.
Euler, William G.
First National Bank of The Dalles
Fleming, Robert E.
Fletcher, J. F.
Franzen, Carl C.
Franzen, Chris E. and Rose C.
Gessell, Elmer A. and Hetty F.
Grice, H. H. and Lucile
Grisham, John K. and Florence C.
Gutcher, Jacob F. and Agnes E.
Hall, C. C.
Hall, Cornelius and Emma F.
Ham, Yearsley & Ryrie
Harvey, Bella
Harvey, John
Hensel, Lawrence M. and Esther B.
Hensel, M. I.
Hensel, T. M. and Esther B.
Hewett, Ellis B. and Caroline E. (includes a Community Property Agreement)
Hewett, Forrest
Hewett, Sarah A. Lyle (formerly Van Bibber)
Hewett, Sarah H.
Hewitt, Ira B. (also spelled Hewett).
Holmes Pine Lumber Company
Holmes, Roscius J. and Elizabeth O.
Hufford, E. J. and Edith M.
Hutchinson, Joseph D. and Agusta M.
Jarvis, Edwin M. and Wilma A.
Johnson, Carl G.
Johnson, Mabel McInnes
Johnston, John A. and Amelia--includes some probate information
Jones, Evan W. and Ida M.
Keasey, D. E. and Evelyn C.
Keasy, Dorr E.
Kelsey, F. C.
Kiger, George W. and Maydell
Kirk, Stokes and Elma
Klickitat Irrigation and Power Company
Korth, Leo H. and Pearl VanBibber
Landis, George and Isa M.
Lewis, Leander and Catherine
Loving, Walter L. and Flora B.
Lowenstein, Samuel
Lyle Company
Lyle Light, Power & Water Company
Lyle Water Rights
Lyle, James O.
MacMaster, William
Major Creek water rights
McCoy, J. H. and Lillian M.
McInnis, Elizabeth
McInnis, Eugene
McInnis, Leslie
McMillen, W. P.
McNabb, Charlie B.
McNabb, Fay L.
McNabb, Lloyd
Miles, William
Morginson, William and Elizabeth
Myers, William--includes some probate information
Noak, John
Northern Pacific Railroad
Northwestern Electric Company
O'Neill, Edward J.
Oregon Mortgage Company
Orr, Frank M. and Mildred J.
Pacific Power and Light Company
Park, LeRoy and Georgia Hall
Patterson, C. P.
Patterson, Mary W.
Paulsen, Kristian and Anna
Penick, Ruth McInnes
Poulsen, Wendell S.
Presby, John W.
Price, E. C.
Quartermass, Albert A. and Zula M.
Reynolds Road
Rowe Lumber and Manufacturing Company
Rowe, Helen K.
Schanno, Emil
Schanno, Joseph
Schmid, V.
Schuster, Augustus
Schuster, Charles
Security Savings and Trust Company
Smith, George W.
Smith, William P. and Minnie M.
Snider, George A.
Spalding and Brooks
Spencer, Isiaiah C. and Melissa M.
Spokane, Portland & Seattle Railway
Staack, Henry Franklin Verne and Mildred M.
Staack, James E.
Staack, Claus and Martha E.--includes some probate information
Staack, James Claus Percival and Irma Morginson
Staack, Perda E. D. and Elma Clara
Steinbach, John Adam and Sarah J.
Stillman, James
Thompson, George W.
Torrence, Edgar A.
Traube, Haskin and Lucy B.
Van Bibber (aka Vanbibber or Vanbebber), Marcus and Asseneth S. Lyle (aka Sarah A.)-includes some divorce information
Vanbibber, James M.
VanBibber, James M.
Vanbibber, Pearl D.
Waddell, E. J.
West, James E. and Emily Muriel Christine Staack
Whealdon, Nathan and W. Lucinda
Wilson, John A.
Wood, Erskine
Yearsley, Wilbur S.

101-B-contains much paperwork for the Northern Pacific system

Aldrich, Frank and Clara J.
Arb, F. H., et al
Atwood, A. C. (or C. A.)
Baker, John
Bankers Trust Company
Barrick, E. C. and Edith Beeks
Beeks, Clara J.
Brainard, E. A. and Mary B.
Campfield, Millie S.
Central Trust Company of New York
Christensen, Marius
Crowe, W. F.
Doughty, W. G.
Farmers' Loan and Trust Company of New York
Fenton, Alice
Fenton, Emma Alice Radcliff
Golden, Paul Est.
Goldendale Milling Company
Hamilton, George and Lottie
Hamlington (aka Hamilton), Charlotte A. Radcliff
Hatch, Lewis M.
Humphrey, J. O.
Jackson, R. E.
Jones, Mary Catherine Radcliff
Jones, Walter J. and Mary C.
Kennedy, O. L.
Knutson, G. L. and Mrs. G. L.
Knutson, K. S.
Lumbermens National Bank
Lyle Trading Company
Mayes, Charles and Clara Beeks
McCullom, Elizabeth A.
Mercantile Trust Company of New York
Millsap, J. W.
Missouri Division Mortgage
Murray, E.
Northern Pacific Railroad Company
Northern Pacific Railway Company
O'Donnell, Richard M.
Oliphant, J. C. and Nellie S.
Pifer, Joseph R.
Radcliff, Francis M. and Clara M.
Radcliff, Edwin A.
Radcliff, Emmet and Eva
Radcliff, Mary P.--includes some probate information
Radcliff, William T.--includes some probate information
Rennecke, Walter R.
Richardson, H. G.
Scammon, Thomas J.
Schultz, Elizabeth M.
Shelton, Bert
Stone, Elias Y.
Stone, Gabriella
Stone, Helen E.
Stone, Iredell S.
Stone, Lottie
Town of Bingen
Town of Goldendale
Town of White Salmon
Weld, Charles H.
Whitcomb, L. E.
Wilkes, Diena Radcliff
Yeager, Ike

102-B

Benedict, Lewis H. and Lillie E.
Bradley, F. A.
Fiene, Henry
Kelly, Martin and Maggie Kane
Kida, George
Olson, A. B.
Pyatt, L. G. and Sarah E.
Simpson, H. L. and Glenn L.
Witt, D. E. and Lizzie

103-B

Cline, Daniel and Bessie
Cline, Philip and Minnie M.
Knighton, Marvilla I. Stump (aka Morse or Morris)
Kunz, Martin and Magdalena
Peek, A. E.
Peek, John S.
Stump, Conrad
Stump, Leonard and Charlotte--includes some probate information
Stump, Jonathan L. and Jennie M.
Wright, Elmer E. and Matilda I. Stump

104-B-includes landowner map of Township 5 N, Range 15 E.

Bird, Grace M. Smith
Brady, Pearl
Brady, Zulica Brazelton
Brazelton, Andrew J.
Brazelton, Charles
Brazelton, Clarence
Brazelton, Isaac N. and Nancy (includes some probate information)
Brazelton, James and Bertha M.
Brazelton, William E.
Brown, Edna L. Smith
Campbell, C. R.
Clary, Hardy
Days, Charles F.
Emerson, Joyce S.
Goldendale Irrigation Company (includes water contract)
Gunn, Peter
Harding, C. F. and Mabel M.
Hill, M. F.
Kayser, H. C.
MacGillvray, John K.
Nobles, B. B.
Orem, Albert D.
Pribble, Dora Brazelton
Ramey, G. W.
Rushing, L. E.
Shaver, Everet and Georgia D.
Shaver, John S. and Amanda E.
Shaver, Lynn
Smathers, R. H.
Smith, Fred A.
Smith, John H. (includes some probate information)
Stearns, I. C. and Mabel M.
Turner, Walter and Leila
Wade, Clifford

105-B

Beattie, John J.
Benedict, Fannie
Benedict, Jessie
Bunnell, A. L.
Calvin, Francis S. and Dorcas M.
Coley, A. E.
Cruce, Selvin and Minerva
Durland Trust Company
Durland, Jesse (includes some probate information)
Gilmore, William H. and Alsey A.
Goodwin, Clarence L. and Harriet A.
Goodwin, John K.
Hayden, J. W.
Hayden, James N.
Hayden, John N.
Kayser, C. F.
Livingstone, Robert
Melgard, A.
Miller, Frank E.
Mulford, B. N. and Pearl
Oregon Mortgage Company
Richards, Delia Dale
Richards, Ira Clark and Dora Dale (includes some probate information for Ira)
Richards, Ira Clark, Junior
Richards, Orren Clinton
Snow, Zera
Sunderland, Robert D. and Harriet E.
Taylor, Geoffrey H. and Nettie E. (includes some probate information)
Wiggins, Everett
Wiggins, W. S. and Rosa
Wilkins, R. H.

106-B

Rusk, Josie A.(deceased)

107-B

Alliance Trust Company
American Mortgage Company of Scotland
Atkinson, John and Eliza Jane
Baker, Almon and Sarah A.
Baker, G. H. and Emma C.
Barnes, Eugene F.
Bentley, Erastus
Bunnell & Eno Investment Company
Cahill, Martin
Carrett, Henry B.
Conlee, John
Courtway, Francis X. and Louise B.
Dunbar, Susie
Golden, Thomas J.
Griffeth (also Griffith), Chisholm and Mary A. (includes some probate information)
Jackson, David
Lampson, L. L. and Lulu
Livingstone, Robert
Love, Robert T.
McEwen, M.
McEwen, William M. and Anna
McKillip, Mary A.
McPherson, Joan
Miller, George W. and Marida A.
Northern Pacific Railroad Company
Oregon Mortgage Company
Radloff, Frederick
Scammon, Justin
Scriber, J. W.
Snodgrass, Thomas D. and Pearl E.
Snow, Zera
Stuehck, Rudolf
Thompson, Deane S.
Thompson, Everett Clay and Harriet A.
Thompson, Grace T.
Thompson, James and Harriet L. Whitcomb (includes some probate information)
Thompson, James Lincoln
Thompson, Jonathan H.
Thompson, Luster
Thompson, Mary E.,
Thompson, Olive L.
Thompson, William H. and Anna Maud
Ward, William H.
Whitcomb, George D. and Harriet L. (formerly Harriet Thompson)
Williams, Charles F. and Annie M.
Young, John Q. A. and Phebe Eveline

108-B

Adams, Mary Catherine
Adams, Royal E.
Allen, Francis Snipes
Ballard, Myrtle Short
Bratton, John H.
Clayton, Jere B and Dutwilly Louise Trotter
Coffield, Frank
Coffield, George
Coffield, James-includes some probate information
Cramer, Herman H.
Crawford, James
Crooks, Roy E.
Davidson, James
Fortna, John
Glover, William F. and Grace
Hatfield, Carroll D. and Laura M.
Hinshaw, Lucinda Jane
Jackson, James W. and Ruth E.
Jones, Bessie
Jones, Clifford
Jones, Edith
Jones, Emma
Jones, H. W.
Jones, John
Jones, W. A.
Kayser, C. F.
Kayser, Harriet C.
Kinney (aka Kenney), John
Luark, James M.
Lyle, Martha Snipes
McEwen, C. F.
Oregon Mortgage Company
Pike, E. W.
Potter, Myron B.
Richardson, Robert
Robison, R. T.
Ross, Bertha
Ross, Charles C. and Nora A.
Ross, Clara R.
Short, Charles E.
Short, Clarence E. and Addie
Short, J. F.
Short, Jacob R.
Short, John W. and Mary Ann-includes some probate information
Short, William A.
Smith, Solomon and Mary Jane Snipes
Smith, Susan Margaret
Snipes, Benjamin E.
Snipes, Edgar and Louisa C.
Snipes, Edward
Snipes, Elem and Asenath-includes some probate information
Snipes, George R.
Stark, Amos H.
Stout, Johnson A.
Sutcliffe, Jennie B. Short
Williams, Edward D. and Parrie L.
Williams, Etta

109-B-includes landowner map of Township 5 North Range 15 East

Bankers Trust Company
Biggs, Alvin H.
Borden, George W.
Brazelton, A. J.
Brazelton, I. (or J.) N.
Brazelton, J. E.
Central Trust Company of New York
Chappell, John E. and Clara B. Brokaw-includes their marriage license
Course, Charles L.
Crocker, Jacob
Cuyle, George L. and Etta W.
Days, Charles F.
DeLapp, Perry O. and L. May
Devil's Canyon Irrigation Company
Dodge, David
Dunn, John
Durland Trust Company
Erickson, J. Ellen
Falteisek, Emil and Lillian
Farmers Loan and Trust Company
Federal Land Bank of Spokane
Gibbon, H. A. and Edna S.
Gilbert, M. M.
Gilbert-Tilbury Company
Goldendale Land and Investment Company
Gunn, Peter
Harding, Walter J.-includes copy of his patent
Hill, M. G. (or F.)
Iles, Levi L.
J. I. Case Threshing Machine Company
Johnson, William H. and Ester
Kayser, C. F.
Kayser, Lavina (aka Vina) McKee
Kelley, Ernest J.
Klickitat White Pine Co.
L. A. Rothe Farm Mortgage Company
Mercantile Trust Company of New York
Millard, H. H.
Neal, Charles
Nobles, B. B.
Northern Pacific Railroad Company
Northern Pacific Railway Company
Pearson, Christian and Millie
Phillips, Matthew J. and Dora B.
Pierce, Daniel W. and Ina L. Geschwint---includes their marriage license
Pounder, J. A.
Presher, P. D. and Angie
Ramey, George W. and Lillie J.
Ramey, Homer C. and Edna
Schurtz, Lee R. and Clara D.
Schurtz, O. P.
Shrewsberry, D. P.
Siewert, William F.
Smathers, George W. and Cordelia C. (later married Tallman)
Steves, N. P.
Stultz, Joseph
Swan, Charles R.
Swan, Samuel A.
Tallman, John W. and Cordelia C. Smathers
Tilbury, Lloyd E. and Helen
Tilbury, Morton M.
Vanhoy, D. S.
VanHoy, Hamilton J. and Louise
Waddell, James H.
Young, Charles

110-B-includes landowner map of Township 5 N, Range 17 E

Alexander, Walter and Sarah
Austin, James E. and Marilla
Bland, Jane Doe
Bonebrake, Allen
Bonebrake, Letitia A. Flanary
Bonneville Power Association
Bott, Owen H.
Boulder Investment Company
Brown, Edward L.
Brown, Lilly
Bull, W. H.
Byars, A. T.
Cahill, Kate
Cameron, J. E.
Central Trust Company of New York
Christy, C. M. and Hanna A.
Church, Louis
Corbett, A. G. and Ida A.
Crooks, Carl E. and Anna M.
Crosier, A. B. and Kesiah
Daly Brothers
Daly, R. C.
Daly, S. G.
Davis, W. G.
Drury M. and Lilly
Drury, Oscar M. and Lilly
Durland, Andrew J.
Farmers Loan and Trust Company
Flanary, Jasper G.
Flanary, Thomas G. and Emily Jane-includes both their last Will and Testaments
Flanary, William P.
Graham, Orton A. and Ida M.
H. B. Waite Lumber Company
Haldiman, John-includes probate information
Hall, David D.
Harding, C. F.
Hess, Sonora A. Flanary
Hinshaw, Hattie E.
Kaiser, Jennie M.
Kayser, C. F.
King, A. A.
Knutson, K. S.
Lade Brothers
Lang, F. W.
Locke, Abraham (aka Abram) S. and Susie M.
Lyle, Belva L.
Lyle, Frank.
Lyle, Mary F.
Lyle, Ruby
Marsh, Albertina
Marshall, Howard J. and Mabel S.
Mercantile Trust Company of New York
National Bank of Goldendale
Northern Pacific Railroad Company
Northern Pacific Railway Company
Ponderosa Pine Lumber Company
Powell, John C.
Price, Edward T.
Robertson, William K.
Shaw, Chester C.
Shearer, Susan J. Flanary
Shelton, W. H.
Skagford, C. B.
Skelton, L. T. and Flora M.
Smith, John H.
Snider, A. B.
Snider, Albert J.
Snider, George A.
Snider, Jessie J. and Tenitia-includes his last Will and Testament
Snider, Robert A.
State Bank of Goldendale
Stewart, Alexander and Margaret G.
Thompson, William A.
Thomson, Daniel and Lela M.
Thomson, John C. and Annie M.-includes some probate information
Thomson, John M. and Nellie E.-includes some divorce information
Van Dyke, R.
Vernon Parish Lumber Company
Wagoner, Clarence R.
Wagoner, Harry E. and Hazel D.
Warwick, T. P.
Warwick, W. S.
Watson, Bryan L.
Watson, Delbert
Watson, George A.
Watson, Lillie M.-includes some probate information
Watson, Maggie
Watson, Roy
Watson, Thomas
Webster, Leon R. and Pearl L.
Webster, Levi H. and Julia B.
Wilcox, George A. and Nellie M.
Wilcoxson, R. and Sophia L.
Wilson, T. Bert
Wyett, William M., and Maude H.

111-B-includes landowner map of Township 6 North Range 10 East

Aerni, Joseph and Grace B.
Aerni, Josua and Lulu
Alliance Trust Company
Allison, Edward
Anrig, A.
Baldwin, LeGrand M. and Aurora M.
Baldy, Milton L.
Bankers Mortgage Corporation
Barnes, Caroline A.
Baxter, K. K.
Belsheim, Andrew G. and Winnogene
Bernegger, John-includes some probate information
Billings, Moses and Emolyn R.
Blalock, J. L.
Butler & Company, Bankers
Byrkett, Abijah R. and Clara
Byrkett, H. A.
Byrkett, Harvey J. and Sarah A.-includes some probate information
Byrkett, Rufus A. and Laura
Byrkett, S. A. and Mrs. S. A.
Cameron, D.
Cameron, R. D.
Camp, George J.
Chapman Brothers
Christie, D. C.
Chubb, R.
Clark, Orange M.
Clark, Wilson W.
Coate Brothers Ditch Association
Coate, Frank M. and Anna
Coate, Nancy A.
Coate, William and Nannie
Cooke, Ianthe J.
Cox, Robert F. and Emma S.
Cox, Hugh L.
Cozad, Mrs. A. E.
Cutlip, F. G.
Cutting, C. M. and Augusta F.
Danford, R. L.
Dean, W. H. and Effie M.
Dickerson, Benjamin H. and Bessie E.
Duncan, E. C.
Eckert, Christ
Eckert, Fred J.
Eckert, John F.
Eirich, Phillip and Emma
Embury, Smith Harris and Elizabeth-includes some probate information
Etter (aka Elter), Noah
Evans, Timothy and Lorena
Fabrick, Glen R.
Federal Land Bank of Spokane
Ferguson, Noah
Filloon, J. M. and Inez
Filloon, John M. and Inez A.
First National Bank of Napa
First National Bank of White Salmon
Fleishhacker, Mortimer
Fritts, Amelia (aka Mellie or Melia)
Fritts, Edna
Fritts, Elvin
Fritts, Fay
Fritts, Kate
Fritts, Marion L. and Achsah
Fritts, Roscoe
Fritts, William T. and Emma-includes divorce and probate information for William
Frost Improvement Company
Gifford, C. M.
Gifford, Charles N.
Glacier Springs Water Company
Gregg, A. S.
Guler, Christian and Philomena
Guler,Christ
Hall, C. E
Hall, John H. and Jessie E.
Hall, W. A. and M. F
Hall, W. A. and Tennie M.
Hamilton, B. C.
Henderson, Arthur A.
Henning, William
Hoke, Julius C.
Houghton, Fred L. and Evelyn
Huber, John Jacob
Jamieson, Agnes D.
Jamieson, May
Johnson, Andrew
Jones, J. Oliver
Joslyn Improvement Company
Kaegi, Daniel and Etta I.
Kedenburg, H. C.
Kelso, E. E.
Kendenburg Sellinger Company
Ketie, Fred T.
Klickitat Power and Irrigation Company
Kuehnel, Frank
Ladiges, H. Von
Ladiges, Julia
Laughlin, Edgar E.
Lickel, Harvey J. and Minnie M.
Little Mountain Irrigation Company
Livingstone, Robert
Lost Creek Water Association
Lusk, James C.
Martin, Matthew A. and Gertrude
McCray, Norman S. and Lena
McCuistion, George W. and Mae
McCuistion, Lawrence E. and Bettina
McDonald, Neil and Bertha Adelia
Menominee Lumber Company
Meyer, John
Meyer, Lorne M.
Miles, F. M.
Mitchell, H. E.
Morrow, D. F. and Margaret
Mt. Adams Ditch Company
Nicholson, Thomas J. Bell and Antoinette W.
Nickels, Emma L.
Norby, Herman C. and Tillie
Northwestern Electric Company
Oldham, Kate E.
Olson, Nels
Olson, Nils
Oregon Mortgage Company
Osborne, E. D.
Palmer, Catherine A.-includes some probate information
Palmer, L. C.
Pearson, C. A. and Susie
Pearson, Claus H.
Pearson, Peterson, & Stadelman Irrigation Ditch
Pearson-Olson Ditch
Peck, Fred S.
Peck, Fred L.
Peterson, C. A.
Peterson, C. J. and Minnie
Peterson, John
Platts, John
Portland and Seattle Railway Company
Powers, A. H.
Presby, W. B.
Reynolds, John E. and Daisy E.
Scherzinger, Emil
Schmid, Peter and Elizabeth (aka Lizzie)-includes some probate information
Shepler, Theodore F.
Sherwood, James W.
Shogren, F. A. and Maud E.
Shogren, Mary E.
Skelly, L. D.
Smith, C. J.
Smith, Ezra L. and Georgiana
Smith, O. J. and Ida L.
Solaro, Herman
Stadelman, Wilhelm F. and Maggie
Stoler, Frederick
Stoller, Peter, Senior, and Margaret
Suksdorf, Edward H.
Thode, Henry C. (or C. Henry)
Thode, Herman
Thode, Martin H.
Thompson, J. T.
Trout Lake Stock Company
Trout Lake Co-operative Dairy Association
Trout Lake Irrigation and Power Companies Ditch
Troutlake Irrigation and Power Company
Wagnitz, August J.
Warner, R. E.
White Salmon Boom and Improvement Company
White Salmon Irrigation District
Wilcoxson, F. F.
Wind River Lumber Company
Witt, D. E. and Lizzie
Wnuk, Mr.
Woodruff, C. E.
Wright, E. E.
Wyder, John
Yost, John
Ziegler, Samuel C. and Anna M.
Zuberbuhler, Ulrich

112-B-includes map of landowners in Township 5 North Range 18 East

Aldrich, Frank and Clara J.
American Investment Company
American Mortgage Company of Scotland
Andersen, Einar and Lucille
Atkins, Winfield J. and Louisa M.
Barber, Amy
Beeks, J.W.
Beeks, Levi H.
Blanchard, Howard
Brack, David A.
Bratt, Leah L.
Brooks and Company Bank of Goldendale
Brooks, N. B.
Brownlee, James B.
Brownlee, W. J. and Emma
Carlson, Arthur B.
Central Trust Company of New York
Chamberlin, James U. and Esther M.
Chamberlin, Timothy B.-also includes Last Will
Chamberlin, Burril S.
Charman, Fred R.
Cliffs North Bank Land Company
Coffield, James
Coley, A. S.
Cook, B. S.
Courtway, Anthony B. and Addie P.
Cowles, Jabez, and Jane
Cowles, W.
Curran, James
Dickson, George E.
Doughty, W. G. and Mae E.
Drew, Dan and Annie
Dunbar,William R.
Farmers' Loan and Trust Company
Faulkner, Francis C.
Federal Land Bank of Spokane
Gerling, E. C.
Glass, Harleigh and Bertha E.
Goodnoe Hills Fruit Farm
Goodnoe Hills Orchard Company
Grimes, L. R.
Haldiman, John
Hoxter, William D. and Mary E.
Huot, Leon and May
Huot, Lincoln and Oma C.
Hurst, Roscoe P.
Imrie, William A. and Arvilla J.
Klickitat County School District #24
Lamoreaux, Seviah
Ledbetter & Wallace Company
Livingstone, R.
MacMaster, William
McCray, N. S.
McEwen, C. F.
McGlothern, H. V.
McGlothern, J. F.
McKenzie & Son
McKenzie, W. A.
McKenzie, W. J.
Mercantile Trust Company of New York City
Merritt, C. H.
Miller, Amelia E.
Montgomery, T. B. and Emma
Nealis, John
Nesbitt, Joseph
Newell, Charles H. and Mary
Northern Pacific Railroad Company
Northern Pacific Railway Company
Phillips, Hugh C. and Estella I.
Porter, Marcellus F. and Lantie S.
Portland Trust Company of Oregon
Portland Trust and Savings Bank
Presby, Winthrop B. and Zoe B.
Ramsey, C. W.
Refsell, P. O.
Rice, W. A. and Mary E.
Richardson, G. E.
Roe, G. C.
Rosenbaum, Nath
Rowe, Andrew S. and Lois C. Folsom
Rusk, C. E. and Rachel N.
Rusk, James A.
Rusk, Josie A.
Rusk, Rodney
S. Lowenberg & Company
Sanders, Henry C.
Shell, Jacob
Smith, Amanda W.
Smith, Ira
Smith, Isaac W.
State Bank of Goldendale
Stone, Betsy A. C.
Stuehck, Rudolph
Sullivan Savings Institution
Taylor Spring
Taylor, Geoffrey H.
Thomson, John M. and Nellie E. (includes divorce decree)
Totten, Joseph W.
Upton, Hiram D.
Venable, F. M.
Venable, William A. and Laura B.
Walther-Williams Company
Ward, E. C.
Wasco Warehouse Company
Wedgwood, G. C. and Ida
Western Hawaiian Investment Company
Williams, R. H.
Wolf, Blake
Wolf, Flossie
Wolf, Harrison
Wolf, Peter-includes some probate information

113-B

Baker, Almon
Basshardt, Rudolph
Baverstock, C. C.
Bierhals, Fred and Anna
Burger, P. J.
Chappell, William
Church Tract
Davenport, Clyde
Ganguin, John E. and Louise J.
Gilmore, Lillie Elizabeth-includes some probate information
Gilmore, Ruby May-includes some probate information
Goodnoe, Philetus
Green, John
Green, Michael and Mary
Jackson, Merrill R. and Freda
Jenkins, Willis and Elizabeth
Kayser, H. C.
Knapp, C. A. and Clara M.
McIntosh, Alex
McIntosh, Mary Green
Montgomery, Thomas B. and Emma
North American Lumber Company
O'Brien, Laughlin
Price, E. T.
Saxton, Frank and Minnie J.
Scammon, Justin
Seitsinger, Louis
Swan, Andrew
Teale, Charles H. and Mary E.
Waelti, Ernest
Ward, N. L.

HOME  © Jeffrey L. Elmer All Rights Reserved